המגדל הגבוה בעולם, הבורג' דובאי פותח מחר רשמית את הדלתות. מה שאמור להיות סמלה הגדול ביותר של הנסיכות הופך למה שרבים רואים בו אנדרטה להתרסקותה הכלכלית של דובאי בחודש נובמבר האחרון.

הבניין שעלה 4.1 מיליארד דולר מתנשא לגובה של 818 מטרים המתפרשים על פני 160 קומות. בוניו גאים במסגד הגבוה בעולם ובמרפסת הנוף הגבוהה בעולם. יותר מחמישים מעליות פועלות בין קירותיו. הן עולות, או יותר נכון ממריאות במהירות של יותר מ-35 קמ"ש, וניתן להגיע מקומת הקרקע לקומה העליונה בשתי דקות.

חברת ההשקעות אמאר, שאחראית על בניית הפרויקט, טוענת שכל אלף הדירות בבניין כבר נמכרו. בעיתונים הבריטים והאמריקנים טוענים שהדירות אמנם נמכרו, אבל בגלל מצבה הירוד של נסיכות דובאי הן נמכרו במחצית מהמחיר שנדרש בתחילה.

משגשוג כלכלי לחובות של מיליארדים 

מגדלים מגדלים (צילום: חדשות 2)
הבורוג' דובאי ביחס לשאר מגדלי העולם | צילום: חדשות 2

במהלך אמצע שנות האלפיים דובאי נהנתה משגשוג כלכלי במהלכו נבנו בנסיכות פרויטיןי עצומים, הבולטים בהם הם המלון של "שבעת הכוכבים", הבורג' אל עראב ובנייתו של האי מלאכותי במי המפרץ.

הבורג' דובאי גבוה ביותר מ-300 מטרים מעל בניין טאיפי 101, שנשא בתואר המגדל הגבוה ביותר בעולם עד כה. יריביהם של קבוצת ההשקעות תכננו לבנות ליד הבורג' בניין גבוה עוד יותר שגובהו מעל קילומטר, אך המשבר הכלכלי החמור ממנו סובלת הנסיכות מעכבת בינתיים את התכנית.