בעוד זרם הפליטים שנמלטים מסוריה לטורקיה גובר, ומספר הנפגעים בתוך סוריה עולה בהתמדה - משגר הבית הלבן אזהרה חריפה לבשאר אסד, ואומר: אפשר לצלב האדום לטפל בנפגעים.

על פי ההודעה שפורסמה הלילה, ארה"ב מאשימה את המשטר הסורי ביצירת משבר הומניטרי, זאת בעקבות סירובו לאפשר לצלב אדום לטפל בנפגעים הרבים בצפון סוריה.

"למנהיגי סוריה אין שום תירוץ למניעת סיוע הומניטרי מגוף נייטרלי כמו הצלב האדום הבינלאומי", כך נמסר בהודעה החריפה. "אם מנהיגי המשטר בסוריה לא יאפשרו גישה לאנשי הצלב האדום, הם שוב יראו לעולם את הבוז שיש להם כלפי כבודם של אזרחי סוריה".

בינתיים, המחאה בסוריה נגד הנשיא אסד מוסיפה להתגבר. בסוף השבוע עשה צבא סוריה לראשונה שימוש במסוקי תקיפה לפיזור המפגינים, ואם זה לא מספיק - מול חופי לטקיה הופיעו לראשונה ספינות טילים, כדי לסייע בפיזור ההפגנות. אבל המתנגדים לאסד אינם חוששים לעמוד מול הצבא, בדרעא, בחומס ובערים נוספות.

בריטניה, צרפת, ופורטוגל פנו למועצת הביטחון של האו"ם בבקשה לגנות את סוריה באופן רשמי על הרג אזרחים, אך רוסיה - בעלת זכות הוטו במועצה - הודיעה שתתנגד למהלך.

ארה"ב, מצידה, ממשיכה לגנות בחריפות את פעולותיו של אסד. דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, אמר אתמול כי "ארצות הברית מגנה בחריפות את המדיניות השערורייתית והאלימה של הממשלה בסוריה, שדוגלת באלימות. לאכזריות הזו יש לשים קץ באופן מיידי".

הפליטים הסורים: "בשאר טובח בנו"

מספר הפליטים שהסתננו עד כה לטורקיה מוערך ב-4,000 בני אדם, בעוד אלפים רבים נוספים מחכים בצד הסורי של הגבול. הסהר האדום הטורקי הקים מאות אוהלים עבור אלפי הסורים שהגיעו לחבל ילדאיי הטורקי, מעבר לגבול הסורי. כוחות של צבא טורקיה ואמבולנסים ממתינים להם, ומרכזים אותם בשלושה מחנות פליטים. הטורקים מסרבים לכנות את הבורחים כ"פליטים" או "מבקשי מקלט", כדי שלא להעניק להם מעמד חוקי, וקוראים להם "אורחים".

לכן גם לא מאפשרים לפליטים הסורים גישה לכלי התקשורת, ואת השיחה עמם קיימנו מעבר לגדר. "ברחנו לכאן מההרים", מסביר אחד מהם, "מפני שיורים עלינו, טובחים בנו, ממטירים עלינו כדורים. יש בכפר בערך 200 טנקים ו-70 אוטובוסים עם אנשי כוחות ביטחון, הרסו בתים, הפציצו דירות, לא נשארה אבן על אבן. אם הם רואים מישהו, הם צולפים בו מיד".

"הם מגיעים למשק ומחריבים אותו, טנקים שורפים בתים", אומרת פליטה אחרת מעבר לגדר. "בשאר כלב בזוי ושפל, אינשאללה שזה יקרה לילדים שלו. למה הוא עושה את זה? שיילך לגולן, עדיף שיעשה את זה מאשר יהרוס את החיים שלנו, החיים של בני עמו. אפילו ישראל לא עשתה את מה שהוא עושה".

עם זאת, סמנכ"ל משרד החוץ הטורקי מנסה להסביר מדוע הממשלה לא מאפשרת לסורים להשמיע את דבריהם בחופשיות, ומדגיש כי אין מכסה ואין מגבלה. "אנחנו יכולים להכניס לכאן אנשים כל עוד הם מרגישים צורך להגיע לטורקיה", הוא אומר למצלמה שלנו, "הסורים רצויים כאן".

מחר יתקיימו הבחירות בטורקיה, וארדואן מקווה לרוב מוחלט של שני שליש בפרלמנט. בינתיים, הדיווחים מסוריה לא עושים לו טוב, משום שהוא קידם מאד את הקשרים ואת הברית עם משטר אסד, וזאת אולי הסיבה שאתמול הוא השמיע דברים מאד נחרצים נגד בשאר אסד.

בהכנת הידיעה השתתף ראאד איברהים

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק