בעולם מזועזעים מהירצחו הלילה של פעיל זכויות האדם האיטלקי ויטוריו אריגוני בידי פעילי ארגון המזוהה עם "אל-קעידה" ברצועת עזה. משרד הפנים של חמאס כינס הלילה מסיבת עיתונאים בה הודיע על מציאת גופתו של אריגוני, שהיה פעיל מוכר ברצועה, וגינה בחריפות את המעשה. בשעות הבוקר דווח כי עד כה הצליחו מנגנוני הביטחון של החמאס לעצור שני חשודים במעשה, וכי חקירת האירוע נמשכת.

הבוקר התפרסמה הודעת גינוי חריפה מצד משרד החוץ האיטלקי. למעשה. "מדובר במעשה של אלימות חסרת מעצורים, שבוצעה בידי קיצוניים שאינם יודעים מהם ערכי חיי אדם", נכתב בהודעה.

ההערכה היא כי אריגוני הוצא להורג עוד בטרם תם מועד האולטימטום שהציב ארגון "אל-תווחיד ואל-ג'יהאד". אותו ארגון הודיע מוקדם יותר אמש, עם חטיפתו של הפעיל האיטלקי, כי הפעולה בוצעה בתגובה למעצרו של בכיר הארגון לאחרונה על ידי מנגנוני הביטחון של החמאס. בהודעה בה נטל הארגון אחריות לחטיפה, נקרא החמאס לשחרר את בכיר הארגון בתוך 30 שעות - ואם לא, יוצא הפעיל האיטלקי להורג.

ואולם, בחמאס מעריכים כי מיד עם חטיפתו - הוצא אריגוני להורג. ברצועה סבורים כי האירוע יחדש את העימותים הקשים של החמאס בארגונים הקטנים, המעוניינים ליצור אנרכיה ברצועת עזה, ובין השאר להמשיך גם בירי הרקטות לעבר ישראל ולהתעלם מהסכם הפסקת האש.

"מטוסי F-16 תוקפים"

אריגוני היה מעדכן בתדירות גבוהה את דף הפייסבוק שלו, בעיקר בכל הנוגע לעדכונים שוטפים על המתרחש ברצועת עזה. את כמה מהודעותיו האחרונות חתם הפעיל האיטלקי, למרבה האירוניה, במשפט "הישארו אנושיים". את עדכוניו ברשת החברתית ליווה בדרך כלל בתמונות, קטעי וידאו וקישורים לאתרים בעלי מסר פרו-פלסטיני.

באחד מהסטטוסים האחרונים שכתב, רק בשבוע שעבר, תיאר אריגוני את המתרחש ברצועה בזמן חילופי האש בין ישראל לחמאס. "טנקים הפגיזו הבוקר בח'אן יונס. שני פעילים של ההתנגדות נהרגו ושלושה אזרחים נפצעו". קודם לכן כתב: "מאות פלסטינים מתפנים מבתיהם לכיוון הגבול, בעקבות התקיפות. בדיוק אירע פיצוץ עז - לבטח מדובר בתקיפה של מטוסי F-16".

גם על הירי לעבר ישראל עדכן אריגוני בפייסבוק. "פעילי גרילה פלסטינים שיגרו טיל גראד לעבר ישראל. שני בני אדם נפצעו".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק