ברחוב הפלסטיני ממשיכים לגנות את הירצחו של פעיל זכויות האדם האיטלקי ויטוריו אריגוני הלילה ברצועת עזה. הערב הודיע מנהיג חמאס איסמעיל הניה כי יכיר באריגוני כחלל פלסטיני ובנוסף בכוונתו לקרוא לאחד הרחובות בעזה על שמו - ובכך להנציח את זכרו.

במקביל, הקדישה היום הממשלה הפלסטינית לאריגוני קטע וידאו קצרצר שפורסם בחשבון הטוויטר הרשמי של הממשלה והועלה ל-Youtube. הווידאו מספר על קורות חייו של אריגוני ועל שאיפתו לשלום ולרגיעה לשני העמים, כל זאת תוך שימוש בסיפורים ומטאפורות שהיו אופייניים לחייו.

בתוך כך, גינה הלילה מנכ"ל האו"ם באן קי-מון את הירצחו של אריגוני. "המזכ"ל קורא להבאת מבצעי הפשע הנתעב למשפט, מהר ככל האפשר", נמסר בהודעה מטעם האו"ם.

הפייסבוק של אריגוני ימשיך לפעול

אריגוני היה מעדכן בתדירות גבוהה את דף הפייסבוק שלו, בעיקר בכל הנוגע לעדכונים שוטפים על המתרחש ברצועת עזה. את כמה מהודעותיו האחרונות חתם הפעיל האיטלקי, למרבה האירוניה, במשפט "הישארו אנושיים". את עדכוניו ברשת החברתית ליווה בדרך כלל בתמונות, קטעי וידאו וקישורים לאתרים בעלי מסר פרו-פלסטיני.

גם לאחר מותו, החליטו חבריו להמשיך ולהפעיל את דף הפייסבוק שלו, שימשיך לשאת את שמו. בהודעה שפורסמה הערב כתבו חבריו: "החלטנו, בתיאום עם המשפחה, להמשיך ולהפעיל את הדף כי המטרה הטובה מעל הכול".

שניים עצורים בחשד למעורבות ברצח

היום חלה התפתחות בחקירת רצח פעיל זכויות האדם ברצועת עזה כשחמאס עצר שני פעילים איסלאמים בחשד לרציחתו של אריגוני.

על פי דיווחים של סוכניות הידיעות, אריגוני הוצא להורג על ידי ארגון איסלאמי, המסונף ל"אל-קעידה" כחלק ממאבק בינו לבין חמאס. הארגון הוציא אולטימאטום למנהיגי חמאס ולפיו אריגוני ירצח במידה וחמאס לא ישחרר פעיל איסלאמי הנמצא בידיו וכעבור כמה שעות נמצאה גופתו.

חמאס עצר שניים מפעילי הארגון ובמקביל מתקיים מצוד אחר חברי חוליה נוספים. סאיב עריקאת מבכירי הרשות הפלסטינית אמר היום שמדובר בכתם שחור בהיסטוריה הפלסטינית. גם בחמאס גינו בחריפות את הרצח.

"מטוסי F-16 תוקפים"

באחד מהסטטוסים האחרונים שכתב, רק בשבוע שעבר, תיאר אריגוני את המתרחש ברצועה בזמן חילופי האש בין ישראל לחמאס. "טנקים הפגיזו הבוקר בח'אן יונס. שני פעילים של ההתנגדות נהרגו ושלושה אזרחים נפצעו". קודם לכן כתב: "מאות פלסטינים מתפנים מבתיהם לכיוון הגבול, בעקבות התקיפות. בדיוק אירע פיצוץ עז - לבטח מדובר בתקיפה של מטוסי F-16".

גם על הירי לעבר ישראל עדכן אריגוני בפייסבוק. "פעילי גרילה פלסטינים שיגרו טיל גראד לעבר ישראל. שני בני אדם נפצעו".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק