עבד-אל חלים ח'אדם היה אחד מהאנשים המעטים שלא השתייך למשפחת אסד, אך למרות זאת במשך שנים שימש בתפקידים בכירים בסוריה: שר החוץ בממשלתו של חאפז אל-אסד, נשיא זמני, וסגן הנשיא של בשאר אסד. אסד הבן, ניסה באמצעות מינויים פוליטיים להצר את צעדי הבכירים הוותיקים, ובשל כך התפטר ח'אדם בשנת 2005. מאז, מגלותו בפריז, הוא עוסק רק בדבר אחד - הפלת משטרו של אסד.

בחודשיים האחרונים החלו התושבים הסורים לדרוש את התפטרותו של אסד, שמנגד לא מתכוון לוותר על כסאו. הנשיא מפעיל את כוחות הצבא, שמנסים לדכא את המהומות תוך שימוש בכוח מופרז. "אין עיר שלא נעשו בה מעשי טבח. החיילים שהוכנסו לשם מתנהגים בצורה כזו שאפילו ישראל לא התנהגה כך כלפי הפלסטינים", אמר ח'אדם.

זו שעתו של הדור הצעיר

במהלך הריאיון, שלף ח'אדם רשימה ובה רשימה של הקצינים שלפי ידיעתו היו מעורבים במעשי הזוועה. עתה דורש הבכיר הסורי מהמערב לנקוט בסנקציות נגד הבכירים. "המערב שותק, כאילו יש לה עניין להגן על בשאר והשאלה היא למה? למה ויתרו על מובארק במצרים ועל בן-עלי בטוניסיה, וכעת הם שומרים על העריץ הזה?", תוהה ח'אדם.

"הצבא", מאשים ח'אדם, "הוקם כדי להיות צבא האומה. לא ייתכן שהוא לא שש לצאת לקרבות נגד ישראל, אלא נגד העם הסורי". עכשיו, כאשר המהומות תופסות תאוצה, מפנה ח'אדם את הבמה ומשאיר אותה לדור הצעיר, הוא כבר אינו מתכוון לחזור לשלטון. "אנחנו נותנים להם הכוונה, אנחנו תומכים בהם וזה תפקידנו".

נהיה מחויבים ליוזמת השלום

ח'אדם, שבעבר נחשב ליריב מר של ישראל, משאיר אולי פתח קטן לאפשרות שבבוא היום, יחתמו ישראל וסוריה על הסכם שלום. "המשטר החדש יהיה דמוקרטי וישים את שיקום סוריה בראש מעייניו. סוריה היום מרוסקת. אבל השלום הפך צורך חיוני לסורים ולכל האזור", אומר ח'אדם.

ולבסוף, אמר ח'אדם את מה שכל העולם מצפה לשמוע ממי שנמצא בקשר תמידי עם פעילי האופוזיציה בסוריה. "משטרו של אסד נופל תוך חודש עד חודש וחצי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק