דאוד ראג'חה ואסד (צילום: חדשות 2)
ראג'חה ואסד. היה שר ההגנה | צילום: חדשות 2

מכה אנושה למשטר אסד: פיגוע התופת נגד צמרת ההנהגה הסורית במטה הביטחון הלאומי בדמשק גרם למותם עשוי להתברר כמהלך שישנה את משוואת המחאה נגד המשטר העלאווי, ואף לקצר את המשך שליטתו של הנשיא במדינה.

אחד ההרוגים הוא שר ההגנה הסורי ב-11 החודשים האחרונים, דאווד עבדאללה ראג'חה. הוא מונה לתפקיד ב-8 באוגוסט 2011, במהלך חילופי הגברי שביצע אסד בממשלתו.

ראג'חה (65), נוצרי יליד פרברי דמשק, סיים את לימודיו בפקולטה הצבאית בשנת 1968. אחרי שהתקדם בשרשרת הפיקוד בצבא, וכיהן בשורה של תפקידים פיקודיים - מונה לתפקיד סגן הרמטכ"ל הסורי בשנת 2004.

התיעוד האחרון - ראג'חה צופה בתמרון הצבאי הסורי:

עם פרוץ ההתקוממות נגד המשטר הסורי, השמיע שורה של התבטאויות נגד המתוקממים ואמר כי מדינתו "נתונה למזימה גדולה נגד המשטר". בנוסף, האשים את המערב במעורבות באירועים.

כשהתמנה לתפקיד שר ההגנה, הורה להחריף את תגובת הצבא וכוחות הביטחון נגד המתוקממים: הוא תגבר את כוחות השריון בערים, חתם על עשרות מבצעים בשכונות מגורים, ובשל כך הצטרף לרשימה השחורה של הבכירים הסורים עליה חלות סנקציות כלכליות מצד האיחוד האירופי - יחד עם 12 שרים נוספים. הוא נמנה עם צמרת הבכירים הקרובה ביותר לנשיא אסד, והיה אחראי ישיר לעסקאות הנשק והמשך הקשר הצבאי עם רוסיה.

עאסף שווקאת, גיסו של הנשיא (צילום: רויטרס)
שווקאת. הכי קרוב לאסד | צילום: רויטרס

הגיס של אסד שהפך לאיש סודו

בכיר נוסף שחוסל בצהריים בפיגוע ההתאבדות הוא עאסף שווקאת, גיסו של הנשיא אסד, סגן שר ההגנה ומי שנחשב לראש מנגנוני המודיעין הסורי. שווכאת נחשב לאחד האנשים האכזריים במשטר, שאמון ישירות על מותם של אלפי בני אדם - בהוראתו לדכא את ההתקוממות בכל מחיר. הוא נחשב לאימת האופוזיציה ולאחת הדמויות המרכזיות נגדן מופנית הביקורת הקשה בניהול המשבר.

שווקאת (62), נולד בעיירה במחוז טרטוס, למד באקדמיה הצבאית ונלחם במלחמת יום הכיפורים. בשנת 1995 התחתן עם אחותו של בשאר אסד, בושרא, התקרב עוד יותר למשפחה הנשיאותית והפך לאיש סודו של הנשיא בשאר, שנכנס לתפקיד ב-17 ביולי 2000. בשנת 2005 מונה שווקאת לראש מנגנוני המודיעין הסוריים, ובין היתר שימש גם כסגן הרמטכ"ל. שווקאת נמנה גם בין המבוקשים לחקירה מצד הוועדה המיוחדת שהקים בית הדין הבינלאומי לחקירת חיסולו של ראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי, בשנת 2005 בביירות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק