ארדואן. מחיר התמיכה במורדים? (צילום: רויטרס)
לא אוהב את המבצע בעזה. ארדואן | צילום: רויטרס

אחרי מצרים וירדן, גם טורקיה משנה כיוון בהצהרות הפומביות: ראש ממשלת טורקיה, טאיפ ארדואן, ביקר אתמול בחריפות את המתקפה הישראלית בעזה עם שובו מסיור במזרח התיכון.

"ישראל נוקטת בפעולות לא אנושיות שיובילו להריסתה", אמר ראש הממשלה הטורקי, והוסיף כי "במוקדם או מאוחר אללה יעניש את רומסי זכויות החפים מפשע".

ארדואן אמר את הדברים עם נחיתתו באנטליה, בעקבות ביקור שערך במדינות רבות במזרח התיכון, בהן מצרים, סוריה, ירדן, וערב הסעודית. בישראל, אין צורך לציין, הוא דווקא לא ביקר.

במסגרת המאמצים להשיג הסכם הפסקת אש, עידכן ראש הממשלה הטורקי את שרי החוץ של האיחוד האירופי במגעים שניהל מול מדינות ערב. שר החוץ של צ'כיה, הנשיאה התורנית של האיחוד האירופי, שר החוץ משוודיה וחוויאר סולנה נפגשו היום עם שרת החוץ ציפי לבני ודרשו ממנה הפסקת אש מיידית.
לבני ענתה להם כי ישראל פועלת באחריות כלפי תושביה.

"אנו נחשב את מהלכינו", אמר ראש הממשלה הטורקי. "אנו צריכים למלא את משימתנו הדיפלומטית בצורה לא אמוציונלית. טורקיה תעשה את המוטל עליה במסגרת משימה היסטורית". מתחילת המבצע נערכו בטורקיה עצרות ענק נגד ישראל והמתקפה בעזה, עשרות אלפי מפגינים הניפו שלטים נגד ממשל ה"כיבוש הציוני".

ארדואן, מנהיג המפלגה האיסלאמית בטורקיה, השמיע בשבועות האחרונים דעות קיצוניות נגד מה שהוא מכנה הפלישה הישראלית לעזה. בשבת הוא אמר כי מעשיה של ישראל הם "פשע נגד האנושות". ארבעה ימים לפני תחילת המבצע , נפגש ראש הממשלה הטורקי עם עמיתו הישראלי, ראש הממשלה אהוד אולמרט. "המבצע הוא עלבון לטורקיה", אמר ארדואן.

משרד החוץ העביר לטורקיה מחאה רשמית על דבריו של ארדואן, בה נכתב כי זו היא לא הדרך שמדינות ידידות מדברות האחת לשנייה.