הסערה בסוריה לא נרגעת, והחבל סביב צווארו של בשאר אסד ומשטרו הולך ומתהדק: אחד מבכירי הצבא הסורי, הקולונל ריאד אל-אסעד, ערק מהכוחות והודיע על הקמת מיליציה חמושה בראשותו שתיאבק בצבא הרשמי - בשם "צבא סוריה החופשית".

אסעד, בעל דרגה המקבילה לאלוף-משנה בצה"ל, פרסם הודעה שהוקלטה בסרטון וידאו יחד עם קצינים נוספים שבה הסביר את מניעיו, הכריז על הקמת המיליציה ופירט מה יהיו מטרותיה. בתחילת דבריו, אמר כי החלטתו לערוק באה בעקבות "פקודה שניתנה לצבא הסורי לפתוח באש חיה לעבר המפגינים".

הפגנות בסוריה (צילום: AP)
המחאה לא פוסקת. ארכיון | צילום: AP

על רקע הדברים, הודיע ארגון זכויות האדם בסוריה כי במהלך סוף השבוע נהרגו 20 אזרחים שהפגינו נגד משטר אסד באזורים שונים של המדינה, בעיקר ביום שישי - בצעדות המחאה שהחלו עם תום התפילות במסגדים. עיקר ההתנגשויות האלימות התרחשו בעיר החוף לטקיה, בחומס, בחומה ובפרברים ובאזור הכפרי שבפאתי הבירה דמשק.

כמו במקרים קודמים, דווח כי אנשי כוחות הביטחון של אסד התערו בקהל המפגינים כשהם לבושים בבגדים אזרחיים. בכפרים שליד דמשק נמסר על "ירי ללא הבחנה" שגבה את חייהם של חמישה אזרחים, שניים מהם ילדים שטרם מלאו להם 10 שנים. בשיא העימות, נותק זרם החשמל באזור ודווח על קולות ירי רבים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק