כוחות דאעש מתבצרים
כוחות דאעש מתבצרים | צילום:

מועצת הביטחון של האו"ם גינתה הלילה (שבת) את רצח העיתונאי ג'יימס פולי בסוריה, בידי חמושים מארגון דאעש. "יש להביס את אידיאולוגיית חוסר הסובלנות שבה נוקט הארגון", נכתב בהצהרת 15 המדינות החברות במועצה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"האירוע שהתרחש בסוריה הוא תזכורת טרגית לסכנות הגוברות האורבות לעיתונאים באזור מדי יום," נאמר בהצהרה. "הוא גם ממחיש שוב את האכזריות של ארגון המדינה האיסלאמית - דאע"ש, האחראי לפגיעה באלפי אזרחים עירקים וסורים".

בהצהרה אף צוין כי על המוסדות הפועלים במדינות האזור לפעול בתקיפות ולשתף פעולה בכדי להילחם באיום הגובר מצדן של הקבוצות החמושות במזרח התיכון, המקושרות בין השאר גם לארגון אל-קאעידה.

אמש: 68 הרוגים בצפון עירק

על רקע הדיון במועצת הביטחון של האו"ם, נמשך העימות המדמם בעירק: 68 בני אדם נהרגו בתקיפת חמושי ארגון הטרור האסלאמי דאעש במסגד בצפון בצפון המדינה. פעילי ארגון הטרור פתחו באש לעבר המאמינים שהגיעו לתפילת יום השישי במסגד.

קצין משטרה דיווח כי החמושים הגיעו למסגד בכפר אימאם וויס בצפון מזרח המדינה, ופתחו באש. עשרות בני אדם נפצעו בתקיפה. הכפר נותר בשליטת עירק, על אף שדאעש השתלטו על אזורים קרובים.

מוקדם יותר אתמול ניסו כוחות הצבא העירקי והלוחמים הכורדים להשתלט מחדש על שתי עיירות בצפון המדינה, הנמצאות בשליטת ארגון הטרור האסלאמי.

צבא עירק מתקרב להבסת דאע
העימות נמשך | צילום: רויטרס

מקורות ביטחוניים מסרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי הכוחות הכורדים, בגיבוי חיל האוויר האמריקני, הצליחו לשלוט בכניסה המזרחית לעיר ג'לאולה, בה התרחשו עימותים רבים בשבועות האחרונים.

בנוסף על כך, כוחות הצבא העירקי הצליחו להתקדם לעבר העיר סעדיה הסמוכה, במתקפה משולבת מהאוויר ומהקרקע. שתי העיירות נמצאות בסמוך לגבול עם אירן, ובסמוך לשטח הנמצא בשליטה כורדית סמי-אוטונומית.

העירקים חוגגים ניצחון. ארכיון
לוחמי הארגון, ארכיון | צילום: רויטרס

כוחות צבא עירק פתחו ביום שלישי במתקפה נגד לוחמי דאעש במטרה לסלקם מאזור תיכרית, עיר הולדתו של סדאם חוסיין, מנהיג המדינה לשעבר שהוצא להורג. במקביל, הודיעה סוכנות הסיוע לפליטים באו"ם כי תחל במבצע לאספקת ציוד ליותר מחצי מיליון בני האדם שנעקרו מבתיהם כתוצאה מהלחימה העזה בצפון המדינה. "מדובר בסיוע הגדול ביותר שאני זוכר מהעת האחרונה", אמר אדריאן אדווארדס, דובר הסוכנות.

לוחמי דאעש המתבצרים באזור תיכרית נערכו מבעוד מועד למתקפה והקיפו את העיר במוקשים, מטעני צד וצלפים שהוצבו במקום. נציגי דאעש שיגרו מסר גם לארה"ב התומכת בהתנגדות, והצהירו כי יתקפו מטרות אמריקניות "בכל מקום" אם התקיפות האוויריות נגד הארגון יימשכו.