שר החוץ הסורי, וואליד מועלם (צילום: חדשות 2)
שר החוץ הסורי, וואליד מועלם | צילום: חדשות 2

בהודעה שפרסם משרד החוץ הסורי בתגובה לנאומו של מזכיר המדינה האמריקני קרי, נאמר כי העדויות שעליהן מתבסס המודיעין האמריקני הן שקריות ומקורן בכוחות האופוזיציה שמעוניינים בהתערבות חיצונית בנעשה במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מספרי ההרוגים שבהם נקב קרי הם דמיוניים לחלוטין", נאמר בהחלטת הממשל. "המקור של המספרים האלה בטרוריסטים שפרסמו את הסיפורים האלה לפני יותר משבוע. הם מלאים בשקרים ובפברוקים".

במשרד החוץ הסורי ממשיכים גם היום לטעון כי לא נעשה כל שימוש בנשק כימי נגד אזרחים והחליטו לאתגר את האמריקנים להביא הוכחות שתקיפה כזאת אכן התרחשה. "קרי משתמש בדיווחים המגיעים מאתרי האינטרנט השקריים של המורדים", נכתב בהודעה.

"סוריה לא הכשילה ולא התנתה את פעולת ועדת החקירה של האו"ם אלא להפך, אפילו מזכ"ל האום שיבח את שיתוף הפעולה הסורי עם הוועדה", נכתב בתגובה הסורית לדברי מזכיר המדינה.

"אם סיבתה של המתקפה על סוריה כפי שאומר קרי היא להפסיק את השימוש בנשק כימי, אנו מזכירים לאדון קרי ולארה"ב שסוריה הייתה הראשונה להציע למועצת הביטחון של האום לקבל החלטה לפנות את המזרח התיכון מכל סוגי נשק להשמיד המונית, אך הייתה זאת אמריקה שמנעה את קבלת ההחלטה".

באמצעות תירוץ של להגן על העם הסורי מכינה ארה"ב מבצע תוקפני נגד העם. המבצע התוקפני הזה יעלה במאות קורבנות ומי שיהיה אחראי על התוצאות היא ארה"ב ושותפותיה", הוסיפו בהודעת משרד החוץ הסורי.

אובמה: "הנשק הכימי מאיים על בנות בריתנו"

האם טראמפ ימחק את מורשתו? אובמה (צילום: רויטרס)
עדיין לא החליט, אובמה | צילום: רויטרס

למרות הצהרות קרי שלפיה האקדח המעשן כבר נמצא, הממשל האמריקני מהסס: הנשיא אובמה הדגיש כי עדיין לא התקבלה החלטה אם לתקוף את מאגרי הנשק שבידי המשטר הסורי.

בפגישה עם מנהיגי המדינות הבלטיות, אמר אובמה כי הנשק הכימי שבידי צבאו של אסד מאיים על ביטחונה של ארצו וביטחון בנות בריתה. אובמה הבהיר כי הוא לא מתכוון לשלוח כוח קרקעי למדינה, אלא לפעולה ממוקדות בלבד.

לקראת תקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

הערכה: פעולה בסוריה תוך 48 שעות

בדרך לתקיפה: "ההיסטוריה תבחן אותנו"

האו"ם: ייקח זמן לנתח את הראיות

"אחיו של אסד הורה על התקיפה"

"ארה"ב מוכנה לתקוף לבד"

בריטניה: לתקוף רק בהסכמה רחבה

חמנאי מזהיר את ארה"ב : "תקיפה בסוריה תמיט אסון על האזור"

בכיר בצבא סוריה: 'אם דמשק תיפגע - תל אביב תיפגע"

נתניהו על סוריה: "אם נזהה ניסיון לפגוע בנו, נגיב בעוצמה"

שר ההגנה האמריקני הייגל: "ערוכים לתקיפה מיידית בסוריה"