אומר שלום: נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד סיים הערב את ביקורו הרשמי וההיסטורי בלבנון, ביקור שנמשך יומיים ואשר התנהל בלו"ז צפוף למדי. הערב הוא המריא יחד עם אשתו ופמלייתו מביירות בחזרה לטהרן, ואת טקס הפרידה ממנו בנמל התעופה הבינ"ל בביירות אנחנו העברנו בשידור חי כאן באתר האינטרנט של חדשות 2.

בסיום ביקורו נרשמה דרמה, כאשר עם סגירת דלתות מטוסו הנשיאותי של אחמדינג'אד, שידרה רשת "אל-מנאר" של חיזבאללה תמונות מפגישה שקיים הנשיא האירני עם מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה. השניים, על פי הדיווח, נועדו בשגרירות אירן בביירות, ובמהלך פגישתם העניק נסראללה לאחמדינג'אד כלי נשק של אחד מחיילי צה"ל ממלחמת לבנון השנייה. בפגישה נכחו גם חברי הפמלייה האירנית, ובהם גם שר החוץ מנושהר מוטקי.

התמונות המשודרות הערב שמות למעשה סוף לחרושת השמועות סביב האפשרות שהשניים ייפגשו. אמש, עם סיום נאומו של נשיא אירן בפרבר הדרומי בביירות, המקום בו מוערך כי נמצא מחבואו של נסראללה, נפוצו שמועות באתרי אינטרנט לבנוניים, לפיהן השניים נפגשו. בחיזבאללה ובאירן התעלמו לחלוטין מהדיווחים, והערב כאמור, שחררו לפרסום את התמונות המיוחדות.

נראה כי נסראללה בחר מראש את המקום הספציפי, ואולי גם היחיד אליו הוא יכול להגיע על מנת להיפגש עם אחמדינג'אד עם צאתו מהבונקר - שגרירות אירן בביירות, הוא המקום היחיד ש"חסין" מפני מטוסי חיל האוויר הישראליים. על פי דיווחים זרים, הסתתר מזכ"ל חיזבאללה בשגרירות אירן בביירות גם במהלך תקיפות צה"ל ברחבי לבנון בתקופת מלחמת לבנון השנייה.

הנאום: סוף לציונים

לאחר שאתמול נועד עם ראשי הממשל הלבנוניים, ובהם הנשיא מישל סולימאן, יו"ר הפרלמנט נביה ברי וביקר בפרבר הדרומי בביירות, המשיך היום הנשיא האירני את ביקורו הרשמי. את היום פתח בארוחת בוקר עם ראשי העדות השונות בלבנון, משם המשיך לטקס מיוחד במסגרתו קיבל תואר ד"ר של כבוד מאוניברסיטת ביירות, ולאחר מכן התפנה לפגישה מדינית נוספת עם ראש הממשלה סעד חרירי. בפגישה השתתפו גם הנשיא ויו"ר הפרלמנט הלבנוני.

לאחר מכן החל הנשיא האירני את דרכו לעיירות דרום לבנון, שם תכנן לבקר במספר מעוזי חיזבאללה. את ביקורו פתח בעיירה בינת ג'בייל, משם המשיך לכפר קאנא וביקר ב"אנדרטת החללים" בתקיפת צה"ל על הכפר במהלך מלחמת לבנון השנייה, ולאחר ביקור קצר נוסף באזור - שב לביירות, משם הוא ממריא הערב בשובו לאירן. בעיירה מארון א-ראס ציפו כל היום לביקורו של אחמדינג'אד ולחנוכת הפארק והמוזיאון כפי שדווח, אך בסופו של דבר בוטל הביקור באזור.

לפני נאומו נשמעו המנוני לבנון ואירן. אחמדינג'אד פתח את הדברים בפסוקים מהקוראן, כנהוג, ואמר להמונים: "שלום לכם, עם יקר, עם טוב, עם חזק. שלום לכם לוחמי ג'יהאד יקרים. עם אמיץ, עם גיבור. ברכות למגנים על הכבוד האנושי. שלום לכם גיבורים. שלום לכם גם השאהידים, החללים שנפלו ביניכם".

"עמידתכם האיתנה חזקה הרבה יותר מהטנקים, ספינות הקרב ומסוקי הקרב של ישראל. הוכחתם לכל העולם שההתנגדות שלכם חזקה יותר מהכיבוש. הפכתם לדוגמה לעמי האזור ועמי העולם. אין שום ספק שכל העם הלבנוני עומד בשורה אחת נגד הכיבוש והדיקטטורה", המשיך.

"האויבים שלנו הם האויבים שלכם", אמר והדגיש את הקשר ה"נצחי", לדבריו, בין אירן ללבנון. "והם רוצים לפגוע באחדות שורותיכם. האחדות היא סמל ההתנגדות והניצחון. כל העם הלבנוני על שלל עדותיו בחר בדרך האחדות כדי לנצח. בינת ג'ביל היא סמל החירות וסמל הכבוד. בינת ג'ביל היא מעוז ההתנגדות ומסמלת את הניצחונות".

אחמדינג'אד אמר כי "על העולם לדעת שהציונים תכננו לתקוף את העיירה היקרה הזו מתוך מחשבה שהתקיפה הזו תביא לסופו של העם הלבנוני. בינת ג'ביל חיה נושמת וקיימת", קרא לקול התשואות. "בינת ג'ביל עומדת איתנה מול כל האויבים שלה. שכל העולם יידע שהציונים סופם הגיע. הצלחתם לגרש את האויב הציוני העושק. תושבי בינת ג'ביל, הצלחתם להכניס ייאוש בלבם של הציונים. היום אין לציונים הכובשים אלטרנטיבה אלא להיכנע להתנגדות ולוותר על מדינתם ולשוב לארצות מולדתם".

"אני רוצה להודות לכם בשם העם האירני, אבי ההתנגדות", המשיך. "אירן היא ארץ האמונה והאמת ואני מעביר לכם את כל הברכות בשם העם האירני, אליכם - עם ההתנגדות. הגעתי לכאן להביא לכם את כל הברכות בשם הרפובליקה האיסלמית האירנית. באתי כדי להודות לכם. לכל העם, מקטן ועד גדול. אני מודה לכל העם הלבנוני, כל הזרמים".

הפעם היחידה בה נשמעו קריאות "בוז" בקהל, הייתה כשהזכיר נשיא אירן את שמו של ראש הממשלה סעד חרירי, כשאמר שהוא מודה לו. הוא הודה גם לצמרת הממשל הלבנוני ולמזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, שלא נכח בנאום. הוא סיים עם משפט בערבית, לאחר נאום שלם בפרסית - "אנחנו נהיה אתכם תמיד ולעולם, תהיו בטוחים בזה".

דיווחים בלבנון: מזל"ט ישראלי בשמיים

גורמים בחיזבאללה אמרו הבוקר כי גורמי המודיעין הישראליים עוקבים אחר לו"ז הביקור של אחמדינג'אד. "המזל"טים הישראלים חגים בשמי דרום לבנון, במיוחד מעל בינת ג'ביל", אומרים היום גורמים בארגון. "משימתם של המזל"טים היא לרגל ולתעד את הפעילות על אדמת לבנון".

אותם גורמים הוסיפו כי ביומיים האחרונים גם יוניפי"ל מתגבר את כוחותיו לאורך גבול ישראל-לבנון. "הכוחות עורכים סיורים באזור שער פאטמה, כפר קילה, עדייסה ובינת ג'בייל", אמרו הגורמים. בעדייסה נהרג לפני כחודשיים סא"ל (מיל') דב הררי בתקרית הירי הקשה בין צבא לבנון לכוח צה"ל.

ביקור אחמדינג'אד בלבנון - סיקור מיוחד:

נשיא אירן התקבל בכבוד מלכים בלבנון

כל הפרטים על ביקור אחמדינג'אד בלבנון 

אחמדינג'אד מוותר על השלכת האבנים על ישראל

נסראללה יצא מהבונקר - ונטע עץ

חיזבאללה: אירן החזירה את לבנון לתקופה שלפני המלחמה