בשאר אסד אינו בוחל בשום אמצעי כדי להיצמד לכיסאו בארמון הנשיאות בדמשק. אם בתחילת השבוע הסתערו תומכיו על שגרירויות צרפת וארצות הברית בארצו, הרי שהיחס שניתן לאזרחיו שלו - ובמיוחד לאלה שממשיכים לקרוא לסילוקו מהשלטון - אכזרי במיוחד.

בתיעוד שהגיע אחר הצהריים מהפגנת מחאה בדמשק, צילמו מפגינים עימות שפרץ בינם לבין אנשי כוחות הביטחון של אסד. אלה השיבו לעבר האזרחים באש חיה, ממש אל מול עדשות מצלמות הטלפונים הסלולריים של חלק מהמשתתפים. בתיעוד, הכולל רגעים קשים ביותר לצפייה, נראה נער צעיר סופג פגיעה ישירה של כדורי אנשי הביטחון ומפונה שותת דם מהמקום.

מניין ההרוגים בהפגנות בכל סוריה עומד עד כה על 20 בני אדם. אתרי אינטרנט שמפעילה האופוזיציה הסורית דיווחו על הפגנות ענק שנערכות נגד אסד כמעט בכל ערי המדינה, וגם בבירה דמשק. אלה פרצו, לפי סיכום מוקדם בפייסבוק, מיד בתום תפילות יום השישי במסגדים.

בין היתר, דווח ב"אל-ג'זירה" כי מפגינים שצעדו בערים רסטן, חומס, חמה, דרעא, דיר א-זור ועוד - נענו כולם במטחי אש כבדים. ארגוני האופוזיציה הסוריים דיווחו גם כי כוחות הביטחון הציבו בכבישים הראשיים של המדינה מחסומים, בניסיון לנתק את הערים הגדולות האחת מהשנייה. בשל העובדה שהמחאה תוכננה לצאת אל הפועל מיד בתום התפילות במסגדים, מדווחים אזרחים כי בחלק מהמקומות, התרחש הירי ממש בפאתי בתי התפילה המוסלמיים - שם נפצעו רבים.

צלפים מטעם אסד התפרסו על גגות בתים רבים והצטיידו ב-50 אוטובוסים שבהם הם מתכוונים, ככל הנראה, לפנות עצורים מזירות המחאה. נוסף על כך, דווח על תנועה גדולה של כוחות צבא ומשוריינים לעבר מוקדי ההפגנות בערים הגדולות. חלק מהדיווחים מלמדים על כך שבפעם הראשונה מאז פרוץ הסערה בסוריה, נעשה שימוש בירי פגזים נגד מפגינים.

האינטלקטואלים והאמנים שהרימו קול זעקה נעצרו

אתמול פורסם כי אישים שונים הנחשבים לאושיות תרבות מרכזיות בסוריה הצטרפו למחאה נגד שלטונו של אסד. לפי הדיווחים משם, הספיקו מאז השלטונות לעצור לפחות 40 מהם - אחרי שקיימו "מצעד שתיקה" בדמשק.

ראש האגודה הסורית לזכויות אדם, עבד אל כרים ריהאווי, דיווח כי כוחות הביטחון פיזרו את אנשי התרבות "באמצעות שימוש באלות ובמקלות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק