ברחבי שטחי הרשות הפלסטינית מציינים היום את יום השנה הרביעי למותו של יאסר ערפאת, מייסד תנועות אש"ף ופת"ח, והאיש שנחשב לסמל המאבק הפלסטיני עד עצם היום הזה.

רחובות הערים והעיירות בשטחי הגדה המערבית לבשו חג, ובשבוע האחרון נתלו מאות שלטים, כרזות ותמונות של ערפאת. גם שידורי הטלוויזיה והרדיו הפלסטינים, השייכים לתנועת פת"ח, מקדישים יום שידורים מיוחד לנושא המלווה בשירי הלל למנהיג, תמונות מתחנות מרכזיות בחייו, תכניות דוקומנטריות ותכניות פאנל בהן עולים צופים לשידור, משבחים ומביעים את חיבתם לערפאת.

בראמאללה, העיר בה קבור ערפאת, נערכה, כמדי שנה, העצרת המרכזית לזכרו. מאות אלפים, אנשי פת"ח, נושאים דגלים צהובים ותמונות של "אבו עמאר", פקדו את מתחם המוקטעה, המקום ממנו ניהל ערפאת את כל הרשות הפלסטינית, המקום בו כותר בשלוש השנים האחרונות לחייו, המקום ממנו יצא לטיפול דחוף מפריז בראשית נובמבר 2004, המקום בו נקבר לבסוף לאחר שהניסיונות להצילו עלו בתוהו.

חדי העין שהביטו היום ברבבות הפוקדים את מתחם הקבר, קוראים ומעודדים, הצליחו להבחין שלא מדובר בעוד הפגנה. הימים העוברים על הרשות אינם קלים בלשון המעטה, והיא שרויה בעיצומו של קרע פנימי עמוק הנושק אט אט למלחמת אחים של ממש. מאז ההפיכה שביצעה חמאס ברצועת עזה ביוני בשנה שעברה, ושידור התמונות של פעילי פת"ח מובלים על ידי חמושי חמאס כשידיהם קשורות ועיניהם מכוסות - הרשות היא אינה רשות.

מאות האלפים שפקדו היום את המוקטעה יודעים גם היטב שבזמנו של ערפאת, כשחמאס היוותה "עוד ארגון חמוש" בעזה, שום פעיל כזה או אחר לא נטל את החוק לידיים ועשה כל העולה על רוחו. ערפאת היה ועודנו הקונצזוס הפלסטיני.

בעצרת המרכזית בראמאללה, נאם יושב ראש הרשות, אבו מאזן, שזה עתה שב מפסגת הקוורטט בשארם א-שיח', אך לרגל היום המיוחד, שב להשמיע את הצהרותיו של ערפאת: "לא נקבל שום פיתרון שלא יכלול את זכויותינו לחופש ולעצמאות, ולהקמת מדינה בגבולות יוני 1967 שבירתה הנצחית ירושלים. נמשיך ללכת בדרכו של השהיד ערפאת. זו הדרך שאנו מוקירים".

וברצועת עזה? מאז יוני 2007, מוקמת לה מדינת החמאס ברצועה. במדינת החמאס מעריכים את דרכו של ערפאת, אבל גם עליה היו לאורך השנים חילוקי דעות. היום, עם כוחות ביטחון עצמאיים ומשטרה עצמאית הודיעו ברצועה על העלאת רמת הכוננות "מפני כל הפרת סדר". במדינת החמאס ברצועה נאסרו כל התגודדות או הפגנה לציון יום השנה הרביעי למותו של ערפאת.

צפו בקטע ארכיון של ערפאת ב-"אכן תמונות קשות"