בזמן שעוד יום שישי, כמיטב השגרה המפוקפקת של החודשים האחרונים בסוריה, הופך למרחץ דמים של שגבה משעות הבוקר את חייהם של לפחות 10 מפגינים נגד שלטונו של אסד מאש כוחות הביטחון, סיפק עמאר אל-קירבי, ראש הארגון הערבי לזכויות אדם, הצהרה שעשויה לצרום למדי ברחבי העולם הערבי. בריאיון שהעניק לרשת "אל ג'זירה" אמר בהתייחסו לנעשה בסוריה כי "ישראל נוהגת כלפי הפלסטינים ברחמנות רבה הרבה יותר מאשר יחסו של בשאר אסד לבני עמו".

גם היום נמשכו ההפגנות ההמוניות הקוראות להדחתו של אסד מכס השלטון. אל-קירבי אמר שלנוכח ההסלמה באלימות שמפנים אנשיו של אסד כלפי האזרחים, "בני העם הסורי שהם נשארו בקרב הזה לגמרי לבדם, נתונים לחסדי האל".

מרגיש בטוח בחסותו של פוטין, אסד (צילום: AP)
בשאר אסד. "ראש כנופייה" | צילום: AP

הוא הוסיף וציין כי בניגוד לעבר, אין לבני העם הסורי כל אמון באסד ובהצהרותיו - והעריך כי המחאה לא תיפסק עד להחלפת השלטון במדינה. "הנשיא הוא הגורם שמוביל את מבצע ההרג של האזרחים והוא זה שאחראי לכל הפשעים שבוצעו וממשיכים להתבצע כלפי בני העם הסורי. אסד ואנשי שלטונו אינם מערכת שלטון אלא כנופייה. איזה מין משטר מפציץ ערים בטנקים והורג ילדים ונשים חפים מפשע? חייבים להבין שאסד ואנשי מפלגת הבעת' הם לא אלא כנופייה".

על העיר חמה, שהפכה למוקד הזוועות העיקרי בשבועות האחרונים, אמר כי "המצב ההומניטרי שם גרוע ביותר מכיוון שהמשטר מרעיב במכוון את התושבים של העיר וסביבותיה. המראות בעיר נראים כמו עזה אחרי המבצעים הישראליים שם". לכן, הוא קרא לפעילי זכויות אדם מכל העולם "לשלוח שיירות סיוע לסוריה כמו שהם נוהגים לשגר לעזה, כי במצב של היום - ישראל מרחמת על הפלסטינים הרבה יותר משלטונות סוריה על בני עמם".

10 הרוגים בפיזור ההפגנות

5000 איש נמלטים מסוריה מדי יום. ארכיון (צילום: youtube)
הפגנה בעיר חומס, היום | צילום: youtube

הדיווחים האחרונים מסוריה מצביעים על כך שבמהלך היום נרשמו לפחות 10 הרוגים כשאנשי כוחות הביטחון של אסד ירו אש חיה בניסיון לפזר את ההפגנות בדמשק ובסביבותיה. לטענת הרשויות בדמשק, נהרגו גם שני מאבטחים בעימותים ושמונה מחבריהם נפצעו בכמה ממחוזות המדינה.

כוחות האופוזיציה במדינה דיווחו על רבבות רבות של משתתפים בהפגנות נגד אסד בכל רחבי המדינה, כולל באזורים הכורדיים - שהצטרפו רק לאחרונה לגל המחאה נגד השלטון.

פעילי זכויות אדם טוענים כי מאז החלה הסערה בסוריה, בחודש מרס האחרון, גבו עימותי הדמים בין כוחות הביטחון לבין מפגינים את חייהם של כ-1,600 בני אדם ויותר מ-12,000 אחרים נפצעו. עוד הם מציינים כי רבים אחרים נותרו ללא קורת גג, אחרי שאיבדו את בתיהם בתקיפות הצבא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק