הכור הגרעיני בבושהר (צילום: רויטרס, חדשות)
הכור הגרעיני בבושהר | צילום: רויטרס, חדשות

חלון ההזדמנויות נסגר? סוכנות הידיעות AP מדווחת מפי גורמי ביטחון ישראלים, הטוענים כי אם ישראל מעוניינת לנקוט בפעולה צבאית נגד מתקני הגרעין האירני - היא צריכה לעשות זאת עד לקיץ הקרוב. "לאחר מכן, אירן תעביר את כל מתקניה הגרעיניים למחתרת, ותקיפה ישראלית לא תהיה יעילה", הוסיפו הגורמים.

"הדילמה המרכזית העומדת בפני ישראל, היא מה מידת התועלת שבתקיפה צבאית באירן אל מול הנזקים והסיכונים האפשריים בתקיפה זו", גורסים גורמי הביטחון, שידעו לספר כי בדיונים שערכו, הביעו תמיכה בסנקציות שהטילה באחרונה הקהילייה הבינלאומית על אירן, אך במקביל הביעו ספק בכוחן להביא להקפאת תכניתה הגרעינית.

פנטה מזהיר: אירן גרעינית בתוך שנה

שר ההגנה של ארה"ב ליאון פנטה אומר כי לאירן יהיה עוד שנה מספיק אורניום לייצור פצצה גרעינית, ובעוד כשנתיים עד שלוש יהיו לה גם את אמצעי השיגור המתאימים. בריאיון שהעניק השבוע לרשת CBS האמריקנית הדגיש הלילה פנטה כי נשק גרעיני אירני "הוא קו אדום בשבילנו".

"ארצות הברית, כפי שהבהיר הנשיא אובמה, אינה רוצה שאירן תפתח נשק גרעיני. זהו קו אדום בשבילנו ובוודאי בשביל הישראלים, ואנו חולקים איתם מטרה משותפת", אמר מזכיר ההגנה האמריקני בריאיון לתוכנית "60 דקות".

פנטה חזר על עמדת אובמה לפיה ארה"ב "תבצע את כל הצעדים ההכרחיים כדי למנוע נשק גרעיני מאירן". הוא הדגיש כי המודיעין האמריקני מפקח כל הזמן על תוכנית הגרעין האירנית והוסיף "אין אפשרויות שאינן עומדות על השולחן בנושא האירני", בדיוק כפי שאמר הנשיא אובמה בקונגרס בשבוע שעבר.

שר ההגנה האמריקני הוסיף לוח זמנים להצטיידות האירנית: "יש קונצנזוס מוחלט שאירן החליטה לפתח פצצת אטום, וייקח להם בערך כשנה כדי לייצר אותה, ובערך עוד שנה-שנתיים נוספות כדי לייצר את אמצעי השיגור המתאים לשלוח את הנשק הזה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק