"כוחות הממשלה המשיכו להשתמש בנשק כימי" (צילום: רויטרס)
הנשיא אסד, ארכיון | צילום: רויטרס

"אל תסמכו על הממשלה הישראלית - זה בזבוז זמן", כך אמר נשיא סוריה, בשאר אסד, בראיון לעיתון ה"גרדיאן" הבריטי. למרות זאת הוא חזה באוזני הכתב, כי שיחות השלום עם ישראל יחודשו בסופו של דבר.

לכניסת ישראל לעזה במבצע "עופרת יצוקה", הזהיר אסד, היו השלכות על עתיד השיחות עם סוריה. למרות זאת, כאמור, נשיא סוריה בטוח שהשיחות יחודשו. "זה יקשה על השיחות, אבל בסופו של דבר נחזור לדבר".

בראיון פרס אסד את תקוותיו למערכת יחסים חדשה עם ארה"ב, עכשיו כשעידן בוש נגמר. "אין תחליף לארצות הברית במזרח התיכון", אמר אסד לכתב העיתון.

בהתייחסו לקריאת אובמה למדינות "לפתוח את האגרוף", אמר נשיא סוריה כי הוא מאמין שנשיא ארה"ב החדש התכוון באופן ספיציפי לאירן. "מעולם לא קפצנו את אגרופנו", הצהיר. "דיברנו על שלום גם בזמן האלימות הישראלית בעזה".

"שגריר זה דבר חשוב", הוסיף. "שליחת הנציגות היא חשובה. חברי הקונגרס שמגיעים לסוריה זו מחווה טובה. זה מראה שהממשל הזה רוצה דיאלוג עם סוריה. מה ששמענו מהם - זה חיובי". למרות זאת אמר אסד, "אנו עדיין בשלב האיתותים והמחוות. עוד אין שום דבר ממשי".

שינוי שכזה ידרוש ניתוק מהקשרים הרבים של סוריה עם חיזבאללה בלבנון ועם חמאס בעזה, שסווגו ע"י וושינגטון כקבוצות טרוריסטיות, ולעשות מאמץ כדי לסגור את הגבול דרכו עוברים לוחמים לעירק.