כשבועיים אחרי שמבצע "עמוד ענן" הגיע אל סופו, לבשה בצהריים עזה אווירת חג כשראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, הגיע לראשונה לרצועה והחל שם ביקור היסטורי לרגל חגיגות 25 שנים לייסוד הארגון. משעל, שחצה את הגבול במעבר רפיח, נישק את אדמת עזה, פרץ בבכי ושיגר מסרים נלהבים לתומכיו ותקיפים לכיוון ישראל. את הגעתו של משעל לרצועה אנו מעבירים בשידור חי כאן, בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

משעל הגיע לרצועה מלווה במשלחת בכירים מהלשכה המדינית ובהם סגנו, מוסא אבו-מרזוק. הגעתו, שמלווה באבטחה כבדה, היא יריית הפתיחה לחגיגות חצי היובל להקמת חמאס, שייערכו לאורך כל סוף השבוע. עם חציית הגבול קיבל אותו בחיבוקים חמים ראש ממשלת הארגון, איסמעיל הנייה.

"בעזרת אללה, אמות כשאהיד בעזה ואטמן באדמת פלסטין", אמר משעל בפתח נאומו. "אלו הם רגעים היסטוריים עבורי. עזה, שהתבוססה בדם החללים הגיבורים שלה, הצליחה לגבור על הכיבוש הציוני. היא יקרה מכל. אני עוד אשוב לכאן. ביום הזה נולדתי מחדש בפעם השלישית - אחרי שהשנייה הייתה כשנתניהו ניסה לחסל אותי. אם ירצה אללה, נזכה כולנו לחיים חדשים כשתחילה נשחרר את ירושלים ואחר כך - את פלסטין כולה".

מנשק את אדמת עזה. משעל (צילום: רויטרס)
מנשק את אדמת עזה. משעל | צילום: רויטרס

משעל אמור היה להגיע כבר שלשום לרצועה, אך ביקורו נדחה תחילה לאתמול - ולבסוף הוחלט לקיימו היום. ברפיח צפוי למשעל טקס קבלת פנים רשמי וחגיגי, בהשתתפות ראש ממשלת חמאס בעזה אסמאעיל הנייה ובנוכחות צמרת ההנהגה של הארגון השולט בעזה.

התחנה הבאה במסעו של משעל צפויה להיות סיור בבתי משפחות של פעילי טרור פלסטינים שנהרגו. בדרך, הוא יעצור בביתו של אחמד יאסין - אחד ממייסדי חמאס ומי שהיה ראש הארגון עד שחוסל על ידי ישראל ב-2004. משם ימשיך לבקר בביתו של "רמטכ"ל" חמאס אחמד ג'עברי, שחוסל אף הוא במה שהחל את מבצע "עמוד ענן" - ולאחר מכן יגיע גם לבית משפחת דאלו, שסיפורה זכה להד תקשורתי בעולם הערבי אחרי ש-12 מבני המשפחה נהרגו בתקיפת צה"ל במהלך המבצע האחרון ברצועה.

משעל נפגש עם ילדי עזה, אתמול (צילום: רויטרס)
מנשק ילדים בעזה. משעל | צילום: רויטרס

לכל אורך הביקור יציפו את רחובות הרצועה אלפים מתומכי חמאס, שיעודדו וימתינו לראות את משעל חולף על פניהם. על פי הדיווחים בכלי התקשורת בעזה, פעילי הזרוע הצבאית של חמאס, "גדודי עז א-דין אל-קסאם", צפויים להיות אמונים על אבטחתו.

אחד מבכירי חמאס, עיסא א-נשאר, אמר השבוע לביטאון הארגון באינטרנט כי "מדובר בביקור היסטורי שיתקיים בעקבות הניצחון האדיר במערכה מול ישראל".

משרד הפנים של חמאס התרברב השבוע בתמונות שהציגו את "כוכב" העצרת המרכזית שצפוי לגנוב את ההצגה: מיצג עצום של הטיל ארוך הטווח  "M-75", שיכולותיו נחשפו לראשונה במהלך מבצע "עמוד ענן" עם שיגורו מספר פעמים לכיוון גוש דן וירושלים. היום הודיע משרד הפנים בעזה כי הושלמו ההכנות לקיומה של העצרת, ובתמונות שפורסמו בכלי תקשורת ברצועה נראה מנוף מציב את המיצג המרשים בבמה המרכזית.

האסטרטגיה של חמאס - להתמוטט (צילום: רויטרס)
חמושים ברחובות עזה, היום | צילום: רויטרס

בראשית השבוע חנך משרד הפנים של חמאס את תערוכת "שמונת הימים - עזה תחת אש", המסקרת את מבצע "עמוד ענן" בתמונות זוועה ומיצגים בדמותו של רמטכ"ל הארגון שחוסל בפרוץ המבצע, אחמד אל-ג'עברי. האטרקציה המרכזית בתערוכה יוצאת הדופן היא רכבו אל-ג'עברי, שהותקף והושמד כמעט כליל באירוע בו חוסל.