דוחה את ההצעה. משעל (צילום: AP)
כהונה רביעית? חאלד משעל | צילום: AP

חברי מועצת השורא שמתכנסים מזה יומיים בקהיר החליטו פה אחד למנות את חאלד משעל לכהונה רביעית כראש הלשכה המדינית של חמאס, כך מדווחים כלי תקשורת ערביים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בחודש ספטמבר האחרון הודיעו גורמים בחמאס כי משעל החליט שלא להתמודד לכהונה נוספת, וכי המועמדים הבכירים להחליפו הם סגנו, מוסא אבו-מרזוק, וראש ממשלת חמאס בעזה איסמעיל הנייה.

עם זאת, מדיווחים שונים עולה כי לאחרונה קיבל משעל פניות רבות מגורמים ערבים ופלסטינים שהפצירו בו להישאר בתפקידו. עד כה טרם התקבלה הודעה רשמית מטעם חמאס על מינויו של משעל.

מאז עלייתו של הנשיא מורסי לשלטון במצרים, מערכת היחסים בין קהיר לחמאס נחשבת מתוחה. גורמים במצרים האשימו כי חמאס עומד מאחורי פיגוע נגד גורמי ביטחון מצרים בחצי האי סיני, ובית משפט במדינה קבע כי יש להרוס את כל המנהרות בין סיני לבין רצועת עזה. דובר של החמאס מסר כי בין הנושאים העיקריים שבהם יעסוק ראש הלשכה המדינית בכהונתו הבאה: הפסקת האש שהושגה עם ישראל בתיווך מצרי בתום מבצע "עמוד ענן", סוגיית האסירים הפלסטינים וכן היחסים בין חמאס למצרים.

משעל: "נשחרר את ירושלים"

בדצמבר האחרון, שבועיים לאחר מבצע "עמוד ענן", הגיע משעל לרצועת עזה לרגל חגיגות 25 שנה לייסוד חמאס. משעל, שחצה את הגבול במעבר רפיח, נישק את אדמת עזה, פרץ בבכי ושיגר מסרים נלהבים לתומכיו ותקיפים לכיוון ישראל.

"בעזרת אללה, אמות כשאהיד בעזה ואטמן באדמת פלסטין", אמר משעל בפתח נאומו. "אלו הם רגעים היסטוריים עבורי. עזה, שהתבוססה בדם החללים הגיבורים שלה, הצליחה לגבור על הכיבוש הציוני. היא יקרה מכל. אני עוד אשוב לכאן. ביום הזה נולדתי מחדש בפעם השלישית - אחרי שהשנייה הייתה כשנתניהו ניסה לחסל אותי. אם ירצה אללה, נזכה כולנו לחיים חדשים כשתחילה נשחרר את ירושלים ואחר כך - את פלסטין כולה".