הנשיא א-סיסי ויו"ר הרשות עבאס, ארכיון (צילום: חדשות)
הנשיא א-סיסי ויו"ר הרשות עבאס, ארכיון | צילום: חדשות

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, הסכים לקבל את הבנות הרגיעה של ישראל עם חמאס - כך דיווח הבוקר (חמישי) העיתון "אל-חיאת" המתפרסם בלונדון. על פי הדיווח, נשיא מצרים א-סיסי הצליח לשכנע את אבו מאזן, לאחר חודשים ארוכים בהם התנגד להבנות מחשש שהן ינציחו את שלטון חמאס בעזה וידיר סופית את הרשות הפלסטינית מרצועת עזה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפי מקורות פלסטיניים, א-סיסי הציג בפני אבו מאזן את המאמצים להשגת רגיעה ופיוס בין הפלגים הפלסטינים. א-סיסי, כך לפי המקורות, אמר לאבו מאזן כי מדובר ב"הזדמנות למרחב נשימה לתושבי עזה", ואבו מאזן הסכים לדבריו.

שני המנהיגים נפגשו ביום שבת בשארם א-שייח'. על פי ההודעה המצרית בתום הפגישה, אבו מאזן שיבח את המאמץ המצרי לסייע לפלסטינים, בצל הדיווחים על התקדמות בדרך להסכם רגיעה בין ישראל חמאס. אבו מאזן נחשב למכשול העיקרי בדרך להסכם בין הצדדים, אותו מוביל א-סיסי.

לפי סוכנות הידיעות הפלסטינית, אבו מאזן שיבח את המאמצים שעושה מצרים ובפרט א-סיסי כדי לסייע לפלסטינים והדגיש את הקשר הרציף והקבוע בין קהיר לרמאללה.

העיתון הלבנוני "אל-אחבאר", הנחשב מקורב לארגון הטרור חמאס, פרסם בסוף השבוע את עיקרי הסעיפים של הסכם הרגיעה בין ישראל לחמאס שמתווכים המצרים בימים אלו. בעיתון ציינו כי ההסכם עוד לא סופי ועודנו נתון לשינויים.

ראשי חמאס, סינוואר והנייה. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
בדרך להסכם רגיעה? הנהגת חמאס | צילום: רויטרס, חדשות

בדיווח ציינו כי הרגיעה שנראתה בגבול רצועת עזה הייתה ניסיון של הארגונים ברצועה לשדר למצרים מסר של רגיעה לצד דרישה ללחוץ על מקבלי ההחלטות בירושלים לקדם את ההסכם. על פי דיווחים מרצועת עזה חברי משלחת הפיוס המצרית הגיעו אתמול בשעות הצוהריים אל האוהלים של מצעד הישבה וסיירו באזור ההפגנות.

מהפרסום עולה שכחלק מהסכם הרגיעה יינקטו הצעדים הבאים: הפלסטינים יחדלו מצעדות השיבה האלימות וימשיכו במתכונת רגועה כפי שהייתה אתמול, בנוסף יידרשו להעניש מפגינים שיפרו את ההוראה ויפעלו באלימות במרחב הגדר.

דיווח: הקבינט הסכים להתגמש, ארכיון (צילום: אריאל חרמוני / פלאש 90, חדשות)
דיווח: הקבינט הסכים להתגמש, ארכיון | צילום: אריאל חרמוני / פלאש 90, חדשות

גם הצעדות שמתקיימות בימי שני בצפון רצועת עזה, סמוך לקיבוץ זיקים שכוללות משט ימי ייפסקו. במקביל למאמצים הפלסטיניים, מצרים תפעל להסרת 70% מהמצור על עזה. מרחב הדיג יוגדל למרחק של 14 מיילים מחופי הרצועה.

בנוסף, ישראל תעניק לכ-5,000 פלסטינים, שגילם פחות מ-40, אישורי עבודה, תפתח באופן קבוע את מעבר רפיח ואת המעברים לסחורות עם ישראל ותמשיך לאפשר אספקת הסולר עבור ייצור חשמל. לצד זאת, יוקמו פרויקטים ברצועה שיספקו מקומות עבודה לכ-30 אלף בני אדם. המצרים מצידם יפעלו לחידוש המשא ומתן בסוגית השבויים.