"מוכנים לחדול מכל פעולה בכל החזיתות". ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
"מוכנים לחדול מכל פעולה בכל החזיתות". אר | צילום: רויטרס, חדשות
סוף לסכסוך המדמם? מנהיג המורדים החות'ים בתימן, מוחמד אל-חות'י, הודיע במפתיע הלילה (בין ראשון לשני) כי הוא מוכן להפסקת אש בלחימה נגד הקואליציה הסעודית, בצעד שיכול להוות פריצת דרך משמעותית לקראת הפסקת המלחמה. "אם הם באמת רוצים להבטיח שלום הוגן וכנה לתימנים, אנחנו מוכנים להקפיא ולחדול מכל פעולה צבאית בכל החזיתות", מסר אל-חות'י.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כדי להוכיח את רצינות כוונותיו, הורה מנהיג המורדים לאנשיו לחדול משיגור רקטות ומתקיפת מטרות סעודיות. "לא תהיה להם כל הצדקה להמשך העוינות והמצור שהם מטילים", אמר. הקואליציה בהובלת סעודיה, שמורכבת ממדינות אפריקניות וממדינות המפרץ ונתמכת בידי המערב, מנהלת משנת 2015 מלחמה עקובה מדם נגד המליציות השיעיות בתימן. בעקבות האלימות והמצור שהוטל, פרץ רעב קשה בתימן והמדינה התדרדרה למשבר הומניטרי. יותר מ-8 מיליון אזרחים נמצאים בסכנת מוות מיידית כתוצאה מתת תזונה.

בחודש שעבר קרא שר ההגנה האמריקני ג'יימס מאתיס לצדדים להגיע להפסקת אש בתוך 30 יום. "אנחנו רוצים לראות את שני הצדדים ישובים לשולחן המשא ומתן ומסכימים בסופו של דבר להתרחק מהגבול ולהפסיק את התקיפות", אמר מאטיס. מזכיר המדינה מייק פומפיאו הודיע גם הוא כי "ארה"ב קוראת לצדדים לתמוך במשלחת האו"ם שתגיע לאזור ולהגיע לפתרון לא אלים של הקונפליקט".

מאז החלה המלחמה לפני כשלוש שנים, ארה"ב וחלק ממדינות אירופה סייעו בעקיפין לסעודיה ובנות בריתה במלחמה במורדים. ארה"ב עזרה לתדלק את מטוסי התקיפה הסעודים, וכן סיפקה אימון לכוחות המיוחדים של הקואליציה ומודיעין על מיקום המורדים החות'ים ותקיפות עתידיות. על רקע הקביעה של ה-CIA השבוע כי יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן הורה באופן אישי על רצח העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י, דרשו בכירים בממשל טראמפ להטיל סנקציות חמורות על סעודיה. אחת מהן, האחראית על היחסים עם סעודיה, אף התפטרה במחאה על היחס המקל שהנהיג הנשיא בעניין.