ראשי חמאס בעצרת בעזה, ארכיון
הפופולריות של חמאס בעלייה | צילום: חדשות

הפופולריות של חמאס הולכת וגדלה: סקר דעת קהל שמתפרסם היום (שלישי) ברשות הפלסטינית מצביע על גידול באהדה לחמאס - הן בגדה המערבית והן ברצועת עזה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

64% מהנשאלים בסקר שערך ד"ר חליל שקאקי מרמאללה, ראש המרכז הפלסטיני לחקר סקרים ומדיניות (PSR), רוצים שיו"ר הרשות הפלסטינית המכהן, אבו מאזן יפרוש מתפקידו. אבו מאזן ציין לא מזמן יום הולדת 83 - והוא מכהן בתפקידו כבר 14 שנים, מאז מות יו"ר הקודם, יאסר ערפאת, בנובמבר 2004.

רוב הפלסטינים מעדיפים שיפרוש. אבו מאזן
רוב הפלסטינים מעדיפים שיפרוש. אבו מאזן | צילום: רויטרס, חדשות

אילו התקיימו היום הבחירות לרשות הפלסטינית, היה בכיר חמאס אסמאעיל הנייה זוכה ב-49% מהקולות לתפקיד יו"ר הרשות הפלסטינית, לעומת 42% בלבד לאבו מאזן. בהצבעה למועצה המחוקקת היה חמאס זוכה ב-34% מן הקולות לעומת 35% לפת"ח.

מנצח את אבו מאזן. הנייה
מנצח את אבו מאזן. הנייה | צילום: רויטרס, חדשות
רוב הפלסטינים מעדיפים רגיעה בעזה
רוב הפלסטינים מעדיפים רגיעה בעזה | צילום: רויטרס, חדשות

למרות התמיכה העולה בחמאס שבאה לידי ביטוי בסקר, בהתייחס למדיניות בגבול רצועת עזה השיבו כשני שלישים מהנשאלים - 67% - כי הם דווקא תומכים ברגיעה בגבול רצועת עזה ולא בהמשך ההפגנות על הגדר שהובילו להרוגים ולפצועים פלסטינים רבים בחודשים האחרונים.

עצרת התמיכה ההמונית בחמאס: "רק מאבק מזויין יביס את הציונים"

בסקר, רוב הפלסטינים אמנם תומכים ברגיעה - אך אלו לא הקולות שנשמעו שלשום (ראשון), בעצרת ההמונים שערכה תנועת חמאס בעזה, לציון 31 שנים להיווסדה. ההמונים קראו להמשיך בהתנגדות החמושה ולבטל את ההכרה בישראל.

מנהיגי חמאס איסמעיל הנייה ויחיא סינאוור הגיעו למפגן הכוח, במהלכו הופרחו בלונים לשמיים. דוברים מטעם חמאס הצהירו: "האופציה המזויינת היא היחידה שיכולה להצליח מול המזימות של היישות הציונית". באחד המיצגים במחאה נראו קבוצה של "חיילי צה"ל" מפוחדים, שנרדפים על ידי "רוחות רפאים" - בהתייחסות לדימוי של חמאס, שמצהיר שהוא פוגע ונעלם.

כתב אישום גורף נגד חמאס
עצרת ההמונים של חמאס, שלשום | צילום: רויטרס, חדשות

במהלך הכנס נאמרו דברים בעד האחדות הפלסטינית: נציגי חמאס טענו ש"יש לעשות יד אחת נגד ישראל כדי לשחרר את אדמת פלסטין כולה". ראשי הארגון הכריזו בגאווה: "השתתפותם של מאות אלפים בעצרת היא אישוש לתמיכה של עמנו בהתנגדות, אנחנו תומכים בעמנו בגדה המערבית וגאים בהם". עוד קראו בעצרת לנסיגה מוחלטת מהסכמי אוסלו, ביטול ההכרה באויב (ישראל) וביטול התיאום הביטחוני.

לאחר שורת הפיגועים בגדה המערבית, חמאס בעזה קרא לפיגוע פעולת גבורה: "כל פעולות הדיכוי והטרור הציוני לא יועילו לו, נכין לאויב הפתעות עד שהאדמה תרעד". גדודי עז א דין אלקסאם של חמאס בירכו על הפיגוע: "גחלי אדמת הגדה המערבית יבערו תחת רגלי הכובש הציוני".