כוחות חיזבאללה יחד עם צבא לבנון
"ישראל מורתעת" | צילום: רויטרס, חדשות

על רקע מבצע "מגן צפוני" וגילוי המנהרות החדשות של חיזבאללה, סגן המזכ"ל של ארגון הטרור, נעים קאסם, שיגר היום (ראשון) איומים לעבר ישראל, אך לא התייחס באופן ישיר לפעילות צה"ל בצפון. "לא בא בחשבון מבחינת האויב הציוני לבצע פעולה צבאית נגד לבנון", אמר. "מאז שנת 2006 הוא מורתע".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לדבריו, חיזבאללה לא יורה לעבר ישראל, אך די בכך שארגון הטרור ישיב באש לתקיפות ישראליות כדי להיגרר למלחמה. "העורף הישראלי - אפילו בתל אביב - פגיע", אמר בעיתון האירני בערבית "אל ופק". "אין נקודה על פני היישות הציונית שאינה נמצאת בטווח הפגיעה של טילי חיזבאללה".

נעים קאסם, סגנו של נסראללה
נעים קאסם, סגנו של נסראללה | צילום: רויטרס‎, חדשות

"הציונים - בדיונים שמתנהלים ביניהם - אינם מוכנים לסבול (פגיעה) כזאת", הוסיף קסאם. "לכן, רעיון המלחמה נגד לבנון אינו בא בחשבון, גם כאשר הם מנתחים ומאיימים הם אומרים: 'אם חיזבאללה יתקוף אותנו'. כלומר, הם אומרים שהם לא יתקפו ראשונים. כללי המשחק שיצר חיזבאללה בלבנון וכללי ההרתעה שנוצרו בישראל יצרו קושי רב עבור ישראל להעלות על דעתה פתיחת מלחמה נגד לבנון".

צה"ל התיר אמש לפרסום כי נמצאה מנהרה התקפית שנייה בתוך פחות משבוע בגבול לבנון. בצה"ל ביקשו שלא לפרסם את המיקום אך העבירו מסר לאזרחי לבנון ולחיזבאללה וגם לישראלים שתוואי המנהרה ממולכד – והזהירו שלא להיכנס למנהרות האחרות שצה"ל יודע עליהן. התושבים ביישוב הסמוך למנהרה עודכנו על מציאת המנהרה בקרבתם כחלק מבניית האמון בין צה"ל לתושבים, אחרי שבשנתיים האחרונות לא מסרו להם את הפרטים המלאים בנושא.

המנהרה שאותרה אינה קרובה מדי ליישוב, ובצה"ל הדגישו כי לא נשקף ממנה איום. חיזבאללה חפר במנהרה הזו עד הימים האחרונים, כהוכחה לכך שהארגון רוצה להשלים כמה שיותר מנהרות התקפיות. פעילות צה"ל באזור צפויה להתרחב השבוע לנקודות נוספות לאורך הגבול עם לבנון: ההערכה היא שהמבצע יימשך עוד מספר שבועות עד לאיתור כל המנהרות שנחפרו בשנים האחרונות.

מתכוננים לתקיפה בלבנון?

מזג האוויר החורפי, ובעיקר הערפל הכבד, הקשה על העבודות של צה"ל ואף השפיע על הדריכות - אך הפעילות נמשכה. לצד המאמץ המבצעי והמודיעיני, יש מאמץ הסברתי שמוביל ראש הממשלה נתניהו: ישראל מבקשת להציג לראשי המדינות את פניו האמיתיות של ארגון חיזבאללה, שמנסה להציג את עצמו כ"מגן לבנון" אך מבצע פעולות התקפיות.

כוחות צה
כוחות צה"ל על גבול לבנון | צילום: דובר צה"ל, חדשות
המבצע לאיתור מנהרות חיזבאללה.
כוחות ההנדסה פועלים במבצע "מגן צפוני" | צילום: דובר צה"ל, חדשות

הרעיון שעומד מאחורי המהלך המדיני הוא לפתוח מרחב הזדמנויות לישראל גם לתקיפה בלבנון כדי שהיא לא תתקבל בהפתעה, נוכח הפעילות של חיזבאללה: צה"ל רוצה מרחב פעולה בימים הקרובים – והמנהרות יהפכו בימים הקרובים ל"אתר תיירות" עבור ראשי מדינות ושגרירים. ניתן לומר שזהו הישג לא פחות חשוב מעצם חשיפת מערך המנהרות