חאשוקג'י וזירת הרצח בשגרירות סעודיה באיסטנבול (צילום: cnn, רויטרס, חדשות)
"השרידים נלקחו לבית הקונסול" | צילום: cnn, רויטרס, חדשות

פרשת רצח העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י: נשיא טורקיה ארדואן אמר היום (שבת) כי העביר את ההקלטות שתיעדו את הרצח למספר מדינות - ארצות הברית, ערב הסעודית, צרפת, ערב הסעודית וגרמניה. בתוך כך, נשיאי צרפת וארה"ב נפגשו היום ושוחחו גם בנושא היעלמותו של חאשוקג'י: מקור בכיר בצרפת אמר כי טראמפ ומקרון הסכימו שערב הסעודית צריכה "לשפוך אור נוסף ומלא" על פרשת רצח העיתונאי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מקור בלשכת נשיא צרפת מקרון אמר כי השניים הסכימו "לא לאפשר לפרשת חאשקוג'י ליצור חוסר יציבות נוסף במזרח התיכון". לדברי הבכיר, הפרשה יכולה ליצור אפשרות למציאת פתרון פוליטי למלחמה בתימן.

ארדואן הוסיף כי ריאד יודעת שרוצחו של חאשוקג'י נמנה על קבוצה בת 15 אזרחים סעודים שהגיעו לטורקיה לפני הרצח. טורקיה עדיין דורשת את מיצוי הדין עם האחראים לרצח העיתונאי בקונסוליה באיסטנבול לפני כחודש.

"נתנו את ההקלטות, הם האזינו לשיחות שם והם יודעים", אמר ארדואן בהתייחסות לערב הסעודית, גרמניה, צרפת, בריטניה וארצות הברית. "אין צורך לעוות את הנושא, הממשלה בערב הסעודית יכולה לחשוף הכל אם תגרום ל-15 האנשים הללו לדבר". נשיא טורקיה טען שהתובע הסעודי הראשי, סאוד אל-מוג'ב, לא משתף פעולה ומעכב את החקירה.

העיתונאי הנרצח נכנס לשגרירות (צילום: וושינגטון פוסט, חדשות)
ג'מאל חאשוקג'י לפני שנכנס לקונסוליה | צילום: וושינגטון פוסט, חדשות

"הדיילי סבאח" הטורקי פרסם השבוע דיווח לפיו גופתו של העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י נחתכה לחלקים שפוזרו בין חמש מזוודות - לאחר שנטבלו בחומצה. לפי עדויות אנונימיות שהגיעו מהרשויות בטורקיה, לאחר ביתור הגופה וטבילתה בחומצה ביום הרצח, המזוודות עם השרידים נלקחו לבית המגורים של הקונסול הסעודי שנמצא בסמוך לבניין הקונסוליה.

"הם רצו לוודא שלא נותרו שום סימנים לרצח ולכן חתכו את הגופה על מנת להעלים אותה יותר בקלות", מסר אחד מידידיו הקרובים של חאשוקג'י. החקירה גילתה עד כה כי חאשוקג'י נחנק למוות זמן קצר לאחר שנכנס לקונסוליה הסעודית באיסטנבול, אך טרם ידועה זהותו של נותן ההוראה.

התקשורת בטורקיה דיווחה כי יש התקדמות מועטה בחקירה המשותפת של טורקיה וסעודיה, אך פרסמה את שמות 15 הסעודים שעזבו את העיר באותו היום בו נראה העיתונאי לאחרונה, החשודים בכך שהגיעו לאיסטנבול למטרת החיסול.

המקורות מעידים כי שלוש דמויות המפתח בחוליה הסעודית שביצעה את הרצח היו מאהר מוטרב, סלאח טובייגי וטהאר אל חארבי, שככל הנראה שהיו מעורבים בביתור הגופה והעברתה מהמבנה. אולם גופתו של העיתונאי מבקר המשטר הסעודי בן ה-59 טרם נמצאה.