אבו מאזן , מחמוד עבאס (צילום: רויטרס, חדשות)
צעדים תקיפים מצד רמאללה | צילום: רויטרס, חדשות

תגובה חריפה של אש"ף לצעדי ישראל וממשל טראמפ: הוועד המרכזי של אש"ף הודיע אמש (שני) על "הפסקת המחויבויות כלפי הכובש" ועצירת ההכרה במדינת ישראל - עד שישראל תכיר במדינת פלסטין בגבולות 4 ביוני 1967. "אנחנו מכירים בזכות להתנגד לכיבוש בכל הדרכים שתואמות את החוק הבינלאומי", נכתב בהודעה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עוד הוחלט ברמאללה על הפסקת התיאום הביטחוני "בכל הצורות" ושורת צעדים כלכליים. "ישראל מתכחשת להסכמים", תקפו באש"ף.

ההחלטות התקבלו בעקבות ישיבות סוערות, בהן תקף אבו מאזן את התנהלות ממשל טראמפ וטען כי פינוי היישוב חאן אל אחמר הוא "רגע מסוכן". הארגון לשחרור פלסטין הנחה את אבו מאזן והוועדה המייעצת לפעול בהתאם להחלטה - שדורשת הכרה בפלסטין כמדינה ריבונית.

אבו מאזן נאם בראשון במוקטעה, ביקר בחריפות את התנהלות חמאס ותקף את נשיא ארה"ב דונלד טראמפ: "ייתכן כי זו התקופה המסוכנת ביותר בתולדות העם הפלסטיני".

"אנו עומדים לקבל החלטות קשות וחשובות", הוסיף אבו מאזן ולא פירט. יו"ר הרשות הבהיר כי לא יקבל את 'עסקת המאה' של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. "מה נשאר מעסקת המאה?", אמר.

"את סוגיית ירושלים ביטלת והעברת את השגרירות שלך אליה, את סוגיית הפליטים ואת זכות השיבה של הפליטים ביטלת וגם את סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם (אונר"א) ואמרת בשיא החוצפה שלך - מספר הפליטים הפלסטינים הוא 40 אלף. יחרב ביתך - מי 40 אלף?".

אבו מאזן חזר על אמירתו כי בכל הסכם הוא לא יוותר על ירושלים כבירת פלסטין. "המזימה לא באה אל קיצה ואנו הודענו כי אנו דוחים את 'עסקת המאה'", אמר. "ירושלים היא הבירה שלנו. אויבינו רוצים לקרוע אותנו לגזרים - מדינה כביכול בעזה ושלטון עצמי בגדה".

"לא נקבל את ההצעה להקים בירה באבו דיס", הוסיף יו"ר הרשות. "עם כל הכבוד לאבו דיס. כל מזרח ירושלים שנכבשה ב-1967 היא הבירה שלנו".