דגל הגאווה. מעוניינים לקדם גיוון
דגל הגאווה (ארכיון) | צילום: רויטרס, חדשות

ארגוני זכויות אדם בינלאומיים מבקרים בחריפות את הצעת החוק שעלתה במצרים לפיה בני זוג מאותו המין יכולים להישלח למאסר של עד 15 שנות מאסר. "מכה לזכויות האדם ואף מהווה מסמר נוסף בארון הקבורה של הזכויות המינית במצרים", אמר נציג "אמנסטי אינטרנשיונל".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"במשך יותר מחודש הטילו הרשויות המצריות סנקציות אכזריות נגד אנשי קהילת ה-LGBTI במדינה", נכתב בהודעה רשמית של הארגון. "למעלה מ-70 אנשים נעצרו וחלקם עברו עינויים במסווה של בדיקות רפואיות פולשניות".

"אם החוק יעבור, זה יחזק עוד יותר את הסטיגמה וההתעללות באנשים על בסיס הנטייה המינית שלהם", אמר נג'יה בונאים, מנהל הקמפיינים בצפון אפריקה של "אמנסטי אינטרנשיונל". "אף אחד לא צריך להתמודד עם אפליה, הפחדה או מאסר על פי הנטייה המינית שלו. על השלטונות המצריים לדחות בדחיפות את טיוטת החוק ולשים קץ לגל ההומופובי המבהיל הזה".

יותר מ-60 חברי פרלמנט המצרי חתמו על הצעת חוק שתפליל את מי שעוסק בפעילות חד-מינית. הצעת החוק מגדירה את המושג "הומוסקסואליות" בפעם הראשונה וקובעת עונשים חמורים עד 15 שנים במידה והאדם הורשע באשמת קיום מספר רב של יחסים חד מיניים.

ריאד עבד אל-סטאר, חבר פרלמנט מטעם מפלגת "מצרים החופשית" יזם את החוק החדש. ההצעה צפויה לעלות לסקירה ודיון בפרלמנט במהלך המושב הנוכחי שלו. אם הפרלמנט יאשר את החוק, הנשיא יצטרך לחתום עליו ולהפוך אותו לרשמי.

הצעת החוק מורכבת משבעה סעיפים וקובעת עונשים של עד חמש שנות מאסר בגין קיום יחסי מין חד-מיניים. "קידום או הסתה להומוסקסואליות" כמו הנפת דגל הגאווה עשוי לגרור עונש של עד חמש שנות מאסר גם כן.

עד כה הרשויות במצרים הסתמכו על חוק זנות מ-1961 שחייב אנשים החשודים בפעילות מינית בין בני אותו מין באשמת "הוללות רגילה" - עבירה שהעונש עליה הוא עד שלוש שנות מאסר.

הצעת החוק אוסרת גם על קידום או פרסום פומבי של כל המפגשים או האירועים של חברי קהילת ה-LGBTI, בין באמצעות פרסומי אודיו או וידאו או במדיה חברתית. העונש על מעשים כאלה הוא עד שלוש שנות מאסר. הצגה של סמל או סימן של קהילת ה-LGBTI, או ייצור, קידום, מכירה או שיווק של מוצרים אלה, תגרור עונש של עד שלוש שנות מאסר.