חשש הכורדים התממש: הממשלה העירקית טוענת שהשלימה הבוקר (שני) כיבוש של חלקים נרחבים במחוז כירכוכ מידי הכורדים, כולל שדות נפט מערבית לעיר. הכורדים תחילה שללו את הדיווחים, אך בהמשך אישרו כי הצבא אכן פתח במתקפה רחבת היקף נגדם. ראש הממשלה העירקי חיידר אל עבאדי אמר כי "יש לאכוף את הסדר והביטחון במחוז כירכוכ, בסיוע אוכלוסיית העיר והפשמרגה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לטענת הממשלה בבגדד, הדיוויזיה המשוריינת ה-9 שהוקמה וחומשה על ידי האמריקנים, בסיוע המשטרה הפדרלית העירקית, כבשה אזורים נרחבים במחוז הנפט כמעט ללא התנגדות. לצד שדות הנפט, הממשלה טוענת שהצבא השתלט גם על שדה תעופה מרכזי ובסיסי צבא של הכורדים. במקביל, כוחות הכורדים מדווחים שהשמידו לפחות חמישה כלי רכב ממוגנים שסופקו לצבא העירקי על ידי ארה"ב.

לוחמים כורדים בעירק
לוחמים כורדים, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

בהודעה שפרסם משרד החוץ האמריקני נמסר כי בוושינגטון "מודאגים מאוד" מההתפתחויות באזור ודוחקים בצדדים להימנע מעימותים אלימים ולהישמר מפני הסלמה. ארה"ב מספקת נשק גם לצבא עירק וגם לכוחות הכורדים כדי להילחם בלוחמי דעא"ש, וכעת נראה שהצדדים החלו להפנות את הנשק אחד כלפי השני.

במהלך סוף השבוע פורסם כי הכורדים חוששים ממתקפה עירקית על המחוז עתיר הנפט, ובשל כך פרשו כ-6,000 לוחמים בכירכוכ. בתגובה, ראש הממשלה אל עבאדי הודיע כי הוא מתנגד לשימוש בכוח צבאי נגד הכורדים.

ישראל תכיר בעצמאות החבל הכורדי?
הכורדים בעירק לפני משאל העם | צילום: רויטרס

העיר כירכוכ נמצאת מחוץ לאוטונומיה הכורדית, אך נמצאת בשליטתם לאחר שכבשו את השטח מידי דעא"ש בשנת 2014. בגדד דרשה מהכורדים להשיב את העיר לשליטתם אך הדבר לא התבצע. היחסים המעורערים ממילא בין השלטון העירקי המרכזי לכורדים החריפו מאז משאל העם שהתבצע לפני כשבועיים.