לפחות 300 בני אדם נהרגו וכ-1,700 נפצעו ברעידת האדמה בעוצמה 7.3 שהורגשה אמש (ראשון) בגבול שבין אירן ועירק - כך אישרו הרשויות בשתי המדינות. לפי הדיווחים של כלי התקשורת המקומיים, כוחות ההצלה בשני צדי הגבול פועלים לחילוץ עשרות בני אדם שנמצאים תחת ההריסות גם בשעה זו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מוקד הרעש היה במחוז כרמנשאה במערב אירן, סמוך לגבול עם עירק. הרשויות באירן הכריזו כי ייתכן והמספר יעלה בשעות הקרובות עם ההתקדמות במאמצי החילוץ וההצלה של הלכודים. "יש עדיין אנשים רבים תחת ההריסות", הבהיר גורם אירני. "כוחות ההצלה מקווים שמספר ההרוגים לא יעלה בצורה ניכרת - אך הוא יעלה בוודאות".עקב הרעש נותק החשמל בערים רבות באירן ובעירק. אזרחים פונו לרחובות ולפארקים מחשש להתמוטטות בניינים ורעשי משנה. משום שבתים רבים באזורים הנידחים של שתי המדינות עשויים בוץ, הנחת העבודה בקרב הרשויות היא שרובם קרסו.

מוקד הרעש (צילום: החדשות, גוגל מפס)
מוקד הרעש | צילום: החדשות, גוגל מפס

רעידת האדמה העוצמתית ורעשי המשנה בעקבותיה הורגשו למרחקים: בבירה העירקית, הוציאה הפאניקה רבים מהבתים ומגדלי המשרדים. "ישבתי עם ילדיי לארוחת ערב, ופתאום הבניין פשוט החל להתעופף באוויר", סיפר עד ראייה בבגדד. "חשבתי בתחילה שמדובר בהפצצה, אבל כולם בסביבה צעקו שמדובר ברעידת אדמה".

הרס בעירק (צילום: sky news)
אלפי פצועים, עוד אלפים ללא קורת גג | צילום: sky news
החשש: מספר ההרוגים ימשיך לטפס (צילום: sky news)
החשש: מספר ההרוגים ימשיך לטפס | צילום: sky news

הרעש העוצמתי הורגש בעוצמות שונות במדינות רבות ברחבי המזרח התיכון, ביניהן לבנון, טורקיה, כווית, פקיסטן ואפילו ישראל. תושבים רבים, בעיקר מאזור המרכז, דיווחו שהרגישו את האדמה זזה. "המנורות התנדנדו והראש מסתובב", סיפרה נעמה ברוך לחדשות 2 Online. לא ידוע על נזק או נפגעים בארץ.