כ-80% לא ראוי למגורים, א-רקה (צילום: רויטרס)
כוחות בא-ראקה | צילום: רויטרס

דאע"ש במרחק ימים מתבוסה בא-ראקה, כך טוענים גורמים במיליציה הסורית-כורדית הפועלת באזור. "הקרבות נמשכים, ודאע"ש על גבול החיסול", סיפר דובר המיליציה לסוכנות הידיעות רויטרס. "היום או מחר העיר תשוחרר". לדברי דובר הקואליציה האמריקנית נגד דאע"ש, כ-100 מלוחמי הארגון כבר הודיעו על כניעה ביממה האחרונה והוצאו מהעיר. "אנו מצפים ללחימה קשה בימים הקרובים, ולא נקבע תאריך יעד סופי להכנעה סופית בא-ראקה", סייג הדובר, הקולונל ריאן דיליון.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לדברי ארגון זכויות האדם המנטר את המתרחש בסוריה, הוצבו בא-ראקה אוטובוסים שנועדו להוציא ממנה את שארית לוחמי דאע"ש ובני משפחותיהם.
א-ראקה הייתה הבירה בפועל של ארגון הטרור הרצחני, וכעת נותרה אחד המעוזים האחרונים של הארגון. לאורך שנות השליטה בעיר נהגו בארגון לפרסם את סרטוני עריפת הראשים, הסקילות וההוצאות להורג שהתרחשו בה.

הקרב האחרון לשחרור העיר החל ביום ראשון, בגיבוי כוחות אמריקניים. כבר למחרת דיווחו הלוחמים על כך שכבשו את קו הבתים הראשון בעיר. לאחר מכן התקדמו לעבר האצטדיון העירוני ובית החולים, שתי מטרות אסטרטגיות. "הם צוברים במקומות הללו עוד ועוד כוחות, זה השלב האחרון", סיפר לוחם בשם ערדל ראקה, אחד ממפקדי השטח. "הם יוכלו או להיכנע או להילחם ולמות".

לוחמים סורים, ארכיון (צילום: רויטרס)
בירת דאע"ש בפני נפילה | צילום: רויטרס

המתקפה הנרחבת על העיר החלה ביוני האחרון, ובתחילת ספטמבר הוסר המצור של דאע"ש בחלק המזרחי של העיר דיר א-זור שבצפון מזרח סוריה. המצור על העיר נמשך כשלוש שנים מאז 2014 והוא נפרץ לאחר שכוחות צבא סוריה וחיזבאללה נכנסו לעבר מובלעת ממשלתית בעיר.

העיר נכבשה מידי הממשלה הסורית ב-2013, לאחר שקבוצת מורדים פעלה במקום במסגרת מלחמת האזרחים. ב-2014 דאע"ש השתלט על היקפי העיר ועל המובלעת הממשלתית במקום. התנאים של האזרחים שחיו תחת המצור הוגדרו על ידי האו"ם כ"קשים בצורה קיצונית".