"לא הראו לו שום כבוד", המלך סלמאן ורה"מ חרירי (צילום: רויטרס)
"לא הראו לו שום כבוד", המלך סלמאן ורה"מ | צילום: רויטרס

מאחורי הקלעים של התפטרות חרירי: סוכנות הידיעות רויטרס חשפה אמש (שבת) את מהלך האירועים שהובילו להתפטרותו של ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי, בהודעה מצולמת בריאד. לפי הדיווח, בזמן שהותו בסעודיה חרירי הוזמן בשיחת טלפון לפגישה עם המלך סלמאן. כשנחת בריאד, אף גורם רשמי לא חיכה לו בשדה התעופה, ולאחר זמן קצר גם הטלפון שברשותו הוחרם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"הסעודים לא הראו לו שום כבוד. מהרגע שנחת הוא הבין שמשהו לא בסדר", טען גורם פוליטי לבנוני. גורם אחר המעורב בפגישות שהתקיימו בין חרירי למנהיגי ערב הסעודית אמר לסוכנות הידיעות רויטרס: "מה שקרה, זה שראש ממשלת לבנון חשף את התנגדותו לא ליצור עימות פנימי מול חיזבאללה. הסעודים לא אהבו את מה ששמעו".

למחרת הפגישה, חרירי הופיע בטלוויזיה הסעודית והודיע על התפטרותו מהתפקיד. "גורמים בכירים בערב הסעודית הציגו בפניו את מכתב ההתפטרות והכריחו אותו להקריא", סיפר גורם.

לפי הדיווח בסוכנות הידיעות רויטרס, גורמים בלבנון טוענים שבריאד מעוניינים להחליף את רה"מ המתפטר סעד אל-חרירי באחיו הבוגר, באהה. בערב הסעודית, מנגד, הכחישו את הדיווחים כי הם כפו על חרירי להתפטר ואינם מאפשרים לו לצאת מהמדינה. "הוא אדם חופשי", נמסר מהממשל בתגובה.

נשיא לבנון: "רה"מ חרירי נחטף ע"י סעודיה"

בפגישה עם שגרירים ופוליטיקאים בלבנון אמר נשיא לבנון מישל עאון כי יש להעניק לחרירי חסינות. "הוא נחטף על ידי שלטונות סעודיה", נאמר.

לפתע נשמע אופטימי. אל-חרירי (צילום: רויטרס)
ראש ממשלת לבנון סעד חרירי | צילום: רויטרס

לפי דיווחים בסוכנויות הידיעות, גורם בלשכתו של נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר כי שגרירי צרפת וארה"ב נועדו עם אל-חרירי בריאד והוא אמר להם שהוא לא אסיר וכך אמר להם גם יורש העצר הסעודי. הגורם הוסיף שאל-חרירי לא ביקש להיפגש עם הנשיא מקרון במהלך ביקורו בריאד ואמר כי גורמים צרפתיים ציינו ש"אין כל סימנים ספציפיים" שחייו של ראש ממשלת לבנון בסכנה.

בכיר לבנוני טען כי ביירות פנתה באופן רשמי לסעודיה ואמרה כי הדרך בה התפטר אל חרירי "אינה מקובלת" וביקשה שהוא ישוב לארצו. עאון העביר את הדרישה לחזרת אל חרירי בפגישה שקיים עם השגריר הסעודי.