כוחות קומנדו טורקיים בצפון סוריה (צילום: מתוך טוויטר)
כוחות קומנדו טורקיים בצפון סוריה | צילום: מתוך טוויטר

צבא טורקיה הכניס משעות הלילה (בין שישי לשבת) יותר מ-100 לוחמי כוחות מיוחדים לאזור אידליב שבצפון-מזרח סוריה. כחלק מההסכם שחתמה טורקיה עם אירן ורוסיה, בכוונתה להציב במקום עמדות תצפית במטרה לייצר "אזורים בטוחים" בסוריה - ובפועל, למנוע התפשטות של הכוחות הכורדיים לאזור, בו שולטים כעת ארגונים המזוהים עם אל-קעידה.

הלוחמים, שנכנסו לסוריה בכ-30 כלי רכב משוריינים, צפויים לשהות באזור במשך כמה ימים. במהלך תקופה זו טורקיה תצטרך לוודא כי אין לחימה באזור עליו הופקדה, וכן להתמודד בזהירות עם הקרבה הפיזית לאזור בו שוהים הכוחות הכורדיים, המוגדרים בטורקיה ארגוני טרור. בינתיים, שיחרר הצבא הטורקי תמונות מרהיבות מהמבצע.

כ-100 לוחמים נכנסו תוך שעות (צילום: מתוך טוויטר)
כ-100 לוחמים נכנסו תוך שעות | צילום: מתוך טוויטר

המאמץ נגד הכורדים מתנהל במקביל גם מעברו השני של הגבול: כוחות של צבא עירק נערכים סמוך לעיר כירכוכ, בה שולטים הכוחות הכורדים, כשבמקביל דווח על רבבות לוחמים כורדים הנערכים לעימות מולם. לפי ערוץ "אל-חדת", מתקיימות טיסות אינטנסיביות של חיל האוויר העירקי בדרום כירכוכ, חרף העובדה שהמבצע הצבאי רחוק פיזית מהאזורים בהם נמצאים לוחמי הפשמרגה הכורדים.

המטרה המוצהרת: הקמת עמדות תצפית באידליב (צילום: מתוך טוויטר)
המטרה המוצהרת: הקמת עמדות תצפית באידליב | צילום: מתוך טוויטר

לאחרונה קרא הפרלמנט העירקי לראש הממשלה חייר אל-עבדי לשלוח לכירכוכ כוחות כדי להשתלט על שדות הנפט שבו, אולם הוא שלל אפשרות שכזו. כירכוכ נכבשה על ידי הפשמרגה בשנת 2014, לאחר שצבא עירק נמלט ממנו בתבוסתו לדאע"ש. עם זאת, הכורדים הצליחו למנוע מארגון הטרור להשתלט על שדות הנפט שבה.

המטרה בפועל: מניעת התקדמות כורדית (צילום: מתוך טוויטר)
המטרה בפועל: מניעת התקדמות כורדית | צילום: מתוך טוויטר

כירכוכ נמצאת, רשמית, מחוץ למחוז הכורדי האוטונומי - אולם כעת הם תובעים גם אותה לעצמם, והממשלה הכורדית אף כללה אותה במשאל העם על עצמאות הכורדים, זאת חרף העובדה כי חיים בה כיום גם טורקמנים וערבים. מנגד, בבגדד תובעים מהכורדים להשיב את האזור לידי עירק.