בלבנון מאמינים כי סעודיה מחזיקה בראש ממשלתה סעד אל-חרירי ובכוונתה לעבוד מול מדינות זרות כדי להבטיח את החזרתו ללבנון, כך אמר היום (חמישי) גורם בכיר בממשלת לבנון לסוכנות הידיעות רויטרס. "לבנון מבקשת ממדינות זרות שילחצו על סעודיה לשחרר את אל-חרירי", אמר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הבכיר, שסירב להזדהות בשמו, הבהיר כי החזקתו של אל-חרירי בריאד תוך שלילת חירותו היא מתקפה ישירה על הריבונות הלבנונית. "הכבוד שלו הוא הכבוד שלנו", אמר. "נפעל יחד בשיתוף עם מדינות זרות להשיבו לביירות".

במקביל, ברשת "אל-מנאר" המזוהה עם ארגון הטרור חיזבאללה מדווחים כי נשיא לבנון מישל עאון פנה לדיפלומטים בכירים בבקשה לסיוע בבירור הנסיבות העלומות סביב התפטרותו של אל-חרירי.

נשיא לבנון מישל עון (צילום: רויטרס)
נשיא לבנון, מישל עאון | צילום: רויטרס

אל-חרירי הודיע ביום שבת על התפטרותו במפתיע בהצהרה מצולמת שמסר על אדמת סעודיה, והכניס את לבנון לסחרור פוליטי על רקע המאבק בין המעצמות האזוריות היריבות - סעודיה ואירן. ההודעה החריגה והבלתי צפויה עוררה תהיות בלבנון לגבי נסיבות ההימצאות של אל-חרירי בסעודיה, והאם היריבות בין המעצמות היא שהובילה להתפטרותו תחת לחץ.

בסעודיה וכן עוזריו של אל-חרירי דחו את הדיווחים לפיהם הוא מצוי במעצר בית. עם זאת, ראש הממשלה הלבנוני טרם פרסם כל הודעה ששוללת את הספקולציות אודות הגבלת צעדיו.

לדברי גורמים בסעודיה ארגון חיזבאללה, שנתמך על-ידי אירן, "ביצע השתלטות עוינת" על המערכת הפוליטית בלבנון. בהודעת ההתפטרות שלו תקף אל-חרירי את אירן ואת חיזבאללה על כך שהם מפלגים את העמים הערביים וציין כי הוא חשש מפני התנקשות בחייו.