הישג לחיזבאללה, מפלה לחרירי
"טירוף סעודי". נסראללה | צילום: רויטרס, החדשות

מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, הגיב היום (ראשון) לראשונה להתפטרות של ראש ממשלת לבנון, סעד אל-חרירי, וכינה את הצעד "טירוף סעודי". את הדברים אמר נסראללה בפגישה סגורה עם מאות מאנשי הארגון, והם צוטטו בערוץ טלוויזיה לבנוני. סביב השעה 18:00 יישא נסראללה נאום ובו תתפרסם התגובה הרשמית של חיזבאללה להתפטרות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"מה שקרה זה טירוף סעודי ואנחנו נמתין לראות מה קורה בימים הבאים", אמר נסראללה לאנשיו. באשר לאפשרות לעימות נוסף במזרח התיכון, שעשוי להיות מול ישראל, הוסיף נסראללה כי הוא "אינו צופה מלחמה בזמן הקרוב אך המלחמה הבאה תהיה גורלית והיא תכריע את הכף".

כוחות חיזבאללה יחד עם צבא לבנון
צילום: רויטרס, חדשות

אתמול הכריז אל-חרירי על התפטרותו בנאום שנשא בריאד, בירת סעודיה. את התפטרותו הסביר בכך ש"חיזבאללה הצליח ליצור עובדות בשטח בכוח הנשק שבידיו". עוד אמר כי הוא חש סכנה לחייו וכי התבצע ניסיון להתנקש בו. על פי הפרסום ברשת "אל-ערבייה" ובכלי תקשורת נוספים, מספר אנשים היו מעורבים בתכנון התנקשות באל-חרירי בביירות: לפי הדיווחים, הם ניסו לפגוע בשיירתו של אל-חרירי ולשבש את פעולות התצפית על השיירה.

במקביל, בעיתון הסעודי "א-שרק אלאווסט" דווח כי גורמי מודיעין במערב הזהירו את אל-חרירי מפני מזימת ההתנקשות בחייו. עם זאת, בצבא לבנון מסרו כי לא נמצאו ראיות המצביעות על ניסיון התנקשות בראש הממשלה או בכל דמות פוליטית אחרת.

"אירן ושלוחיה יפסידו"

אל-חרירי האשים בהצהרתו כי האווירה הציבורית הקיימת דומה לזו שהייתה בתקופה שלפני רצח אביו, רפיק אל-חרירי, ואמר כי הוא סירב להשתמש בנשק של חיזבאללה נגד אזרחי לבנון.

"אני רוצה לומר לאירן ולשליחיה שהם הולכים להפסיד", סיכם. "הידיים שנשלחו למדינות ערב כדי להזיק ייקטעו". ממשרד הנשיא בלבנון אישרו כי התקבלה שיחת ההתפטרות מריאד.

חסן רוחאני, נשיא אירן
נשיא אירן. מנסה להשתלט על לבנון? | צילום: רויטרס, חדשות

משמעות הצעד היא זעזוע פוליטי משמעותי בלבנון: כבר שנים ארוכות שהמצב הפוליטי במדינה שברירי, ואל-חרירי ניסה לייצב את המדינה באמצעות הליכה להסדר עם חיזבאללה. הסדר זה מגיע כעת לקיצו, וטרם ברור מה יהיו ההשלכות של כך בפועל על המדינה.

בתגובה להודעה הדרמטית טענו בטהרן כי המהלך מובל על ידי ארה"ב וסעודיה. "ההתפטרות היא תכתיב של טראמפ ומוחמד בן סלמאן", טען יועץ שר החוץ של אירן, חוסין שייח' אלאסלאם. "זהו מעשה לא חכם שאינו מבשר טובות ללבנון".