טראמפ הטיל סנקציות על מנהיג אירן (צילום: רויטרס, חדשות)
"לא ניכנע לביריונות", חמינאי וטראמפ | צילום: רויטרס, חדשות

חילופי האשמות על רקע אי הוודאות בנוגע להסכם הגרעין: עלי חמינאי, מנהיגה הרוחני של המעצמה השיעית, נאם היום (חמישי) בשידור בטלוויזיה המקומית והציג קו תקיף כלפי המאמצים האמריקנים לשנות את הסכם הגרעין. "ארה"ב מתנהגת בעויינות כלפי אירן, היא האויב מספר אחת של מדינתנו", הצהיר חמינאי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המנהיג העליון הוסיף לתקוף את מדיניותו של הנשיא טראמפ ואמר כי ארצו לא תיכנע ללחץ מצד וושינגטון: "לא נסכים לקבל מעשי בריונות על רקע הסכם הגרעין עם המעצמות".

לפני כשבוע אישרה וושינגטון שורת צעדים חדשים נגד טהרן, על רקע המשך פיתוח תכנית הטילים שלה. הצעדים, שאושרו על ידי בכירים בממשל, אינם מפרים את תנאי הסכם הגרעין עם המעצמות. ההחלטה נגד אירן, שאושרה ברוב גדול של 423 תומכים מול 2 מתנגדים בקונגרס, קוראת בין היתר לנשיא האמריקני לדווח לנבחרים בגבעת הקפיטול בעניין התקדמות תכנית הטילים האירנית וכן להטיל סנקציות נגד טהרן וישויות זרות שתומכות בה.

הצעדים החדשים ננקטו על רקע סירובו של הנשיא טראמפ לאשרר את הסכם הגרעין והאיום כי הוא עשוי לבטל לחלוטין את ההסכם.

על רקע ההצהרות מצד ארה"ב כנגד הסכם הגרעין, דיווחה התקשורת המקומית כי שר החוץ האירני הבהיר שארצו תגיב בחריפות לכל מהלך של ארצות הברית נגד הסכם הגרעין. על פי הדיווח, זריף הבהיר לחברי הפרלמנט: "אם האמריקנים ינקטו בכל צעד נגד ההסכם, אירן תשיב להם בצורה חמורה אף יותר". זריף הוסיף וטען כי שאר מדינות אירופה ימשיכו לתמוך בהסכם, ללא קשר לפעולות העתידיות מצד ארצות הברית.