המבצע לשחרור מוסול: מאז הודעתו של ראש ממשלת עירק על פתיחת המבצע, כוחות גדולים מצבא המדינה עושים את דרכם לעבר העיר שנחשבת כ"בירת דאע"ש" בעירק. הכוחות מלווים בידי מיליציות כורדיות ופועלים בגיבוי ארצות הברית והשותפות בקואליציה נגד המדינה האסלאמית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

כלי התקשורת במדינה מדווחים כי הכוחות העירקים פועלים למוטט את קו ההגנה הראשון שהציב דאע"ש סביב העיר. מוסול, העיר השנייה בגודלה בעירק, נחשבת כמעוז אחרון של הארגון האסלאמיסטי במדינה. להערכת רבים במערב, אם המבצע לשחרור העיר הנמצאת במשך כבר למעלה משנתיים בידי הארגון יצליח - הוא ייחלש משמעותית.

116 הרוגים במתקפות אוויריות (צילום: רויטרס)
הכוחות מתקדמים לעבר מוסול | צילום: רויטרס

כלי תקשורת ערביים דיווחו מפי הכוחות העירקיים כי מערך ההגנה שהקים דאע"ש קורס תוך כדי פעולות להידוק המצור על העיר. כוחות הפשמרגה הכורדים הצליחו לכבוש מחדש שבעה כפרים במזרח מוסול שהיו אף הם בשליטת המדינה האסלאמית.

המערכה עלולה להימשך זמן רב
צילום:

מנגד, הארגון נערך לכניסת הכוחות לתוך העיר. על פי הדיווחים ארבעה מחבלים מתאבדים התפוצצו במכונית תופת באחד הכבישים המובילים לעיר בכדי לסכל את התקדמותם של הכוחות. בדיווחים אחרים צוין כי דאע"ש נערך לבלום את הכוחות העירקים ורישת את העיר במנהרות שחלקן מאפשרות תנועה באופנועים.

קריאה לתושבים: "נשיב את הביטחון לאזור"

"אנחנו נלחמים בדאע"ש יותר משנתיים", אמר הלילה ראש ממשלת עירק חיידר אל-עבאדי בעת שהודיע על פתיחת המבצע. "התחלנו בלחימה מולם בפאתי בגדד ועכשיו אנו נלחמים בהם בפאתי מוסול. אם ירצה השם, הקרב המכריע יהיה בקרוב מאוד". בתמונות שנפוצו מהעיר נראה עשן רב בנקודות שונות בתוכה, כשברקע נראים כוחות עירקים מגיעים בכלי רכב צבאיים אל שטחה.

ניסיון שחרור מוסול דאעש (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

את הדברים אמר אל-עבאדי לאחר שצבא עירק פיזר עשרות אלפי כרוזים בעיר הכבושה הקוראים לאזרחים לאטום את דלתות בתיהם כחלק מההיערכות למתקפה. "אנו מתכוננים לפעול כדי לשחרר את מוסול ולהשיב את היציבות והביטחון לאזור", נכתב באחד הכרוזים.

צבא עירק מתקיף מטרות דאע"ש, ארכיון (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

לפי הדיווחים, הצבא העירקי מלווה בכוחות כורדים ובמיליציות שיעיות, החל בירי מטחים ארטילריים כבדים לעבר מוסול ולהפגיז עמדות של דאע"ש בעיר. "אנחנו מבטיחים להם שהניצחון הקרוב יהיה מפואר כראוי להיסטוריה של עירק ושל אזרחיה", אמר אחמד אל-אסאדי, אחד מדוברי המיליציות שנלחמות יחד עם צבא עירק נגד דאע"ש.

מערכה שעלולה להימשך חודשים

מלבד המיליציות הכורדיות, מערך הלחימה העירקי מגובה על ידי ארצות הברית וכן בכוחות מיוחדים מצרפת ובריטניה המהווים חלק מהקואליציה נגד המדינה האסלאמית. גורמים בארה"ב בירכו על ההכרזה של אל-עבאדי. שליח ארצות הברית לקואליציה הבינלאומית נגד ארגון דאע"ש ברט מקגורק, צייץ בעמוד הטוויטר שלו כי "בתום שנתיים של חשכה תחת שלטון דאע"ש הורה ראש ממשלת עירק לשחרר את העיר מוסול".

מקגורק רמז למעורבות האמריקנית בפעולה ואמר כי "ארה"ב גאה להיות חלק מהפעולה ההיסטורית הזאת". עם זאת, גורמים צבאיים מעריכים כי המערכה על העיר עלולה להימשך שבועות ואפילו חודשים.

מוסול, עיר הנמצאת בצפון עירק, נמצאת תחת שליטת דאע"ש מחודש יוני 2014. העיר המונה יותר מחצי מיליון תושבים, מוחזקת על פי הערכות בידי כ-5,000-10,000 אנשי דאע"ש. מאז ינואר 2015 איבד הארגון יותר מ-28% משטחיו ומוסול מהווה את מעוזו העיקרי, והאחרון, של ארגון המדינה האסלאמית בעירק. על פי הערכות מודיעיניות במערב איבוד השליטה בעיר תוביל למכה אנושה לארגון הטרור ותסמן את תחילת סופו של אחיזת הארגון בעירק.