"ישראל תמיד תהיה האויב". אסד (צילום: סוכנות הידיעות הסורית)
"ישראל תמיד תהיה האויב". אסד | צילום: סוכנות הידיעות הסורית

האם ארה"ב הציעה לנשיא הסורי שאחראי למותם של מאות אלפי אזרחים בארצו חסינות מלאה? כך לפחות טוען היום (חמישי) הנשיא הסורי, בשאר אסד, בריאיון מפורט למדי שהעניק לעיתון "אל ווטן" בסוריה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

את ההצעה המפתיעה חשף אסד לקראת סופו של הריאיון, כשנשאל אודות עתיד שלטונו במדינה שבה מתחוללת מלחמת אזרחים עקובה מדם זה קרוב ל-6 שנים, שכבר עלתה בחייהם של כחצי מיליון סורים.

לדבריו של אסד, האמריקנים הציעו לו, באמצעים עקיפים, לעזוב את השלטון ואת המדינה לכל יעד שיבחר ויסכים לקלוט אותו - ובתמורה, יהיה חסין לגמרי מפני תביעות בבית הדין הבינלאומי בהאג. עוד אומר אסד כי מדינות כמו קטאר וטורקיה הציעו לרעייתו אסמה, לעזוב את סוריה לשטחן. עוד סיפר אסד כי מלבד ביקורו ברוסיה, לא עזב את שטח סוריה מאז החלה מלחמת האזרחים.

תקיפה בדמשק. ארכיון (צילום: חדשות)
הפיצוץ לאחר התקיפה סמוך לדמשק, השבוע | צילום: חדשותבריאיון מתייחס אסד גם לישראל - אולם לא לתקיפות שביצעה לכאורה בשטח סוריה, האחרונה שבהן אתמול בשדה התעופה צבאי סמוך לדמשק. לדבריו של אסד, המתינות שמפגינות מדינות המפרץ היא אחת הסיבות להישרדותה ועליונותה של ישראל במזרח התיכון - אך הוסיף כי אין בכך כדי להפוך את סעודיה או קטאר לאויבות.

המראיין שאל את אסד: "התרגלנו שישראל היא האויב, האם נוספו עוד מדינות אויב?" והנשיא השיב: "מי שכובש את אדמותינו הוא מדינת אויב, לא מדינה שמנהיגיה נוקטים מדיניות עוינת. ישראל לבדה נשארה מדינת האויב שלנו".

צבא אסד קרוב להשתלט על חלב

בריאיון מתייחס אסד גם למערכה על העיר חלב, שנחשבת לסמל ההתנגדות למשטר - והדגיש כי הוא שולל בקשות להפסקות האש מצדם של גדודי המורדים - זאת כשברקע, צבאו מתקרב להשיג ניצחון בעיר.

צבא אסד קרוב להשתלט על חלב (צילום: רויטרס)
צבא אסד קרוב להשתלט על חלב | צילום: רויטרס

עוד מדבר אסד על מגעים בין אירן והאחים המוסלמים שמתקיימים על מנת להפחית את הסבל: "זהו ניסיון לשכנע את האופוזיציה לנטוש את הטרור, יש תקווה מוגבלת בעניין הזה ואנו תומכים בכל קבוצה שנלחמת בטרור ובטרוריסטים".

לדבריו של אסד, תבוסת המורדים בעיר תחשב לצעד גדול בדרך לסיום המלחמה.  אסד שלל גם את בקשת ארגוני המורדים להפסקת אש של 5 ימים כדי לאפשר פינוי של אזרחים ממזרח העיר. שרי החוץ של ארצות הברית וְרוסיה, ג'ון קרי וסרגיי לברוב, נפגשו אמש בגרמניה ודנו בניסיונות לחידוש המאמצים להפסקת אש בחלב.