ראש ממשלת עירק חיידר אל-עבאדי אישר הלילה (שני) כי צבאו החל בקרב המכריע לשחרור מוסול, לאחר יותר משנתיים שהעיר נמצאת בשליטת ארגון דאע"ש. העיר הידועה כשנייה בגודלה בעירק נחשבת כמעוזו האחרון של הארגון במדינה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

"אנחנו נלחמים בדאע"ש יותר משנתיים", אמר אל-עבאדי. "התחלנו בלחימה מולם בפאתי בגדד ועכשיו אנו נלחמים בהם בפאתי מוסול. אם ירצה השם, הקרב המכריע יהיה בקרוב מאוד". בתמונות שנפוצו מתוך העיר נראה עשן רב בנקודות שונות בתוכה, כשברקע נראים כוחות עירקים מגיעים בכלי רכב צבאיים אל שטחה

"כל השטחים שוחררו מכנופיות הטרור" (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס
היערכות לקראת תקיפה, הלילה (צילום: רויטרס)
היערכות לקראת תקיפה, הלילה | צילום: רויטרס

את הדברים אמר אל-עבאדי לאחר שצבא עירק פיזר עשרות אלפי כרוזים בעיר הכבושה הקוראים לאזרחים לאטום את דלתות בתיהם כחלק מההיערכות למתקפה. "אנו מתכוננים לפעול כדי לשחרר את מוסול ולהשיב את היציבות והביטחון לאזור", נכתב באחד הכרוזים.

ניסיון שחרור מוסול דאעש (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס
לוחמי המדינה האסלאמית (ארכיון) (צילום: רויטרס)
מילציות כורדיות בסיוע אמריקני | צילום: רויטרס

לפי הדיווחים, הצבא העירקי מלווה בכוחות כורדים ובמיליציות שיעיות, החל בירי מטחים ארטילריים כבדים לעבר מוסול ולהפגיז עמדות של דאע"ש בעיר. "אנחנו מבטיחים להם שהניצחון הקרוב יהיה מפואר כראוי להיסטוריה של עירק ושל אזרחיה", אמר אחמד אל-אסאדי, אחד מדוברי המיליציות שנלחמות יחד עם צבא עירק נגד דאע"ש.

הלוחמים הכריעו את הטרוריסטים (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

מוקדם יותר דיווחו עדי ראייה כי ראו כלי טיס לא מזוהים שתקפו מהאוויר את אחד מחמשת מהגשרים המרכזיים של העיר לקראת המתקפה המכרעת על מוסול. גם בשעה זו לא ידועה זהות התוקפים, אך באתר האינטרנט של דאע"ש האשימו את חיל האוויר האמריקני.

מערכה שעלולה לקחת חודשים

מלבד המיליציות הכורדיות, מערך הלחימה העירקי מגובה על ידי ארצות הברית וכן בכוחות מיוחדים מצרפת ובריטניה המהווים חלק מהקואליציה נגד המדינה האסלאמית. גורמים בארה"ב בירכו על ההכרזה של אל-עבאדי. שליח ארצות הברית לקואליציה הבינלאומית נגד ארגון דאע"ש ברט מקגורק, צייץ בעמוד הטוויטר שלו כי "בתום שנתיים של חשכה תחת שלטון דאע"ש הורה ראש ממשלת עירק לשחרר את העיר מוסול".

ניסיון שחרור מוסול דאעש (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

מקגורק רמז למעורבות האמריקנית בפעולה ואמר כי "ארה"ב גאה להיות חלק מהפעולה ההיסטורית הזאת". עם זאת, גורמים צבאיים מעריכים כי המערכה על העיר עלולה להימשך שבועות ואפילו חודשים. 

צבא עירק מתקיף מטרות דאע"ש, ארכיון (צילום: רויטרס)
צבא עירק מתקיף מטרות דאע"ש, ארכיון | צילום: רויטרס

מוסול, עיר הנמצאת בצפון עירק, נמצאת תחת שליטת דאע"ש מחודש יוני 2014. העיר המונה יותר מחצי מיליון תושבים, מוחזקת על פי הערכות בידי כ-5,000-10,000 אנשי דאע"ש. מאז ינואר 2015 איבד הארגון יותר מ-28% משטחיו ומוסול מהווה את מעוזו העיקרי, והאחרון, של ארגון המדינה האסלאמית בעירק. על פי הערכות מודיעיניות במערב איבוד השליטה בעיר תוביל למכה אנושה לארגון הטרור ותסמן את תחילת סופו של אחיזת הארגון בעירק.

על פי הדיווחים בחלק מאמצעי התקשורת בעולם, העיר רושתה במנהרות שחלקן מאפשרות תנועה באופנועים, כחלק מהיערכות לאפשרות שעירק והמערב ינסו להשיב את העיר לידיהם. על פי חלק מההערכות, גם האירנים צפויים לתמוך במהלך, זאת משום שממשלת עירק מוסלמית-שיעית. במובן הזה, ארצות הברית מקדמת אינטרס אירני באזור.