חאלב, ארכיון (צילום: רויטרס)
חאלב, ארכיון | צילום: רויטרס

הפסקת אש בחאלב - קולות הפיצוצים ברחבי העיר חאלב נדמו: כוחות המורדים ומשטר אסד הגיעו הערב (שלישי) באופן רשמי להסכמות על הפסקת אש בעיר המדממת. שביתת הנשק נכנסה לתוקפה ואין קולות מלחמה. מקורות מוסרים שככל הנראה פסקה הלחימה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

תחת תנאי ההסכם שנוהל בידי טורקיה ורוסיה, יוכלו מורדים ואזרחים לעזוב את העיר עד מחר בלילה לעיר אידליב במערב המדינה. כך מסר מקור הממשלה הטורקית. על פי דיווח של סוכנות הידיעות הצרפתית, בארצות הברית קראו למנות משקיפים של האו"ם שיפקחו על הליך הפינוי.

המקור אף הוסיף כי מי שיבחר לעזוב את העיר יוכל לשאת איתו נשק קל. מקור נוסף, מטעם המורדים, מסר כי האוטובוסים הראשונים יעזבו הערב או מחר בבוקר. "זה לא הפתרון הטוב ביותר, אלא הכי פחות גרוע", אמר. "בינתיים אלו רק מילים". הוא הטיל ספק בכך שהנשיא בשאר אסד ורוסיה יעמדו בחלקם.

כוחות המורדים בסוריה הודיעו אתמול כי הם נסוגים מחאלב, לאחר שהצבא הסורי השתלט על העיר לחלוטין ודיווח על חגיגות בעיר והפסקת הלחימה. אולם לדברי מות'יר, תושב העיר, התמונה שהנשיא בשאר אסד מבקש לשדר מהעיר רחוקה מהתמונה האמיתית.

"אלפים מתחבאים במקלטים ודירות מסתור בשכונות של מזרח חאלב, שעדיין תחת עוצר", הוא סיפר בריאיון בלעדי לחדשות 2 Online. "הדירות קרות והגשם חודר אליהן. אנשים גם מחפשים מזון, שהולך וחסר בימים האחרונים".

מות'יר הוסיף כי חרף הדיווחים, אין שקט צבאי באזור: "ההפגזות לא נפסקו. אנשים מפחדים ממתקפות של המשטר, מפחדים שיוציאו אותם להורג - זה מה שקרה במהלך הימים האחרונים".