האוכלוסיה ניצלה כל הזדמנות להימלט (צילום: רויטרס)
לפחות 40 אזרחים נרצחו | צילום: רויטרס

הקרב על מוסול נמשך וגם הזוועות של דאע"ש: בנציבות זכויות האדם של האו"ם אומרים היום (שישי) כי אנשי ארגון הטרור הוציאו להורג 232 בני אדם באזור העיר העירקית, לפחות 40 מהם אזרחים והשאר לוחמים לשעבר בצבא עירק - לאחר שסירבו למלא את פקודותיהם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

נציגה של נציבות האו"ם, ראבינה שמדאסאני, אמרה כי ההרג ההמוני בוצע שלשום: "בני אדם רבים נורו על המקום כשסירבו למלא אחר הוראותיהם של הלוחמים". היא הביעה דאגה גם מהשימוש הגובר של ארגון הטרור הרצחני באזרחים עירקיים כמגן אנושי במהלך הלחימה סביב מוסול. 

מוקדם יותר פורסם כי כוחות המיליציה השיעית מתכננים מתקפה על אנשי דאע"ש במערב העיר. "אנחנו במרחק של שעות ספורות עד מספר ימים מתחילת המבצע", אמר דובר של הכוחות השיעיים.

תושבים נמלטים ממוסול (צילום: רויטרס, חדשות)
"רבים נורו על המקום" | צילום: רויטרס, חדשות

אתמול אמר מפקד בכיר בצבא ארה"ב כי יותר מ-800 לוחמי דאע"ש נהרגו מאז תחילת המבצע לשחרור מוסול לפני 11 ימים. הגנרל האמריקני ג'וזף ווטל אמר בריאיון לסוכנות הידיעות הצרפתית שלוחמי הפשמרגה הכורדים וצבא עירק מתקדמים במהירות לעבר העיר - השנייה בגודלה במדינה.

המפקד האמריקני הסביר שהמערכה מתמקדת עד כה בכפרים ובעיירות מסביב למוסול, וההתנגדות של ארגון הטרור עשויה לגבור, כשכוחות צבא עירק ימשיכו להתקדם וייכנסו לעיר עצמה. על פי הערכות בצבא האמריקני, במוסול ובאזורים שמסביבה ישנם 5,500-7,500 לוחמי דאע"ש. הגנרל ווטל הזהיר, עם זאת, כי היות שכוחות הארגון החלו להתפזר במרחב, לא ניתן להעריך בוודאות את מספרם.

בתוך כך, ברשת אל ג'זירה פורסם אתמול כי האו"ם דיווח על יותר מעשרת אלפים בני אדם שנטשו את בתיהם ונמלטו מאז החלה המתקפה לשחרור מוסול. ארגוני סיוע אמרו כי המספר הזה צפוי לגדול משמעותית ככל שהכוחות הכורדיים והעירקיים ייכנסו לשטח העיר עצמה.

יותר מ-800 לוחמי דאע"ש נהרגו (צילום: רויטרס)
יותר מ-800 לוחמי דאע"ש נהרגו | צילום: רויטרס

"ככל שהלחימה מתקרבת לאזורים מאוכלסים יותר, אנחנו מתחילים לראות יותר ויותר משפחות שנמלטות מאזורי הקרבות", דיווח כתב אל ג'זירה מעירק. הוא הוסיף כי יותר מ-1,000 תושבים פונו על ידי יחידות מובחרות של צבא עירק מהכפרים שלהם למחנות פליטים: "אלה זמנים מפחידים לתושבים שנלכדים בקו האש".