הקרבות במוסול, מוקדם יותר השבוע
המערכה במוסול מתקדמת | צילום: CNN

עשרות אלפי חיילים ולוחמים מקיפים את העיר מוסול ביום השני למערכה: הכוחות הרבים, המכילים חיילים בצבא עירק, הצבא הטורקי, לוחמי פשמרגה כורדיים, המיליציה הסונית ואשורים, מתקדמים בקצב מהיר מהמצופה אל העיר - בה מצויים בין 4,000 ל-8,000 פעילי טרור שנחושים למנוע מהם להשתלט עליה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

מפקד בכוח הפשמרגה הכורדי, סירוואן ברזאני, העריך היום כי הקרב על מוסול עלול להתארך ולהימשך כחודשיים - כך מסר לרשת CNN. לדבריו, הדבר היחיד שעלול לגרום לעיכוב נוסף בלוח הזמנים המלחמתי הוא מזג האוויר.

עוד מעריך ברזאני כי לכוחות הרבים המקיפים את העיר מכל צדדיה ייקח כשבועיים עד לכניסה לעיר - אלא שעל פי הנחיית ראש הממשלה העירקי, רק חיילי צבא עירק וקציני כוחות הביטחון המקומיים יורשו להיכנס לתחומה - זאת עקב החשש מכאוס בין-עדתי שעלול להתחולל בה.

מצב הכוחות הלוחמים בשטח ביום השני
מצב הכוחות הלוחמים בשטח ביום השני | צילום:

"אנחנו עמים שוחרי שלום המאמינים בקשרי ידידות", אמר לחדשות 2 עומאר מיחמיד, לוחם בפשמרגה הכורדית בעירק, "הפשמרגה קיימת להגן על כל העמים. ניטול חלק בלחימה במוסול, ואם יבקשו מאיתנו - ניטול חלק בלחימה בכל מקום אחר".

בינתיים, הקרב הולך וגובה קורבנות - בעיקר בקרב ארגון הטרור: עשרה פעילי טרור של דאע"ש נהרגו לאחר שהצבא העירקי פעל להדוף במהלך היום מכוניות תופת שהציבו פעילי הטרור סמוך לעמדות של הצבא במרחק של כ-45 קילומטרים מדרום מזרח למוסול. חייל עירקי אחד נהרג במהלך המבצע.

"הקרב יהיה קשה - אך יסתיים בהצלחה" | צילום: CNN

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הצהיר היום כי הקרב לשחרור מוסול מידי ארגון הטרור דאע"ש צפוי להיות קשה, אך להסתיים בהצלחה מרובה - וכי כיבושה של העיר מידי הטרוריסטים יהווה צעד נוסף בדרך לחורבן של המדינה האסלאמית.

הקו האדום של עירק: התערבות טורקית באזור הגבול  

ומה קורה בשטח? הכוחות הלוחמים נעים לעבר מוסול - אלא שהבעיה מקורה באזורים הסמוכים לעיר ממערב, שם ממוקמת העיר תלעפר. הנשיא הטורקי ארדואן חושש שבמהלך המתקפה על מוסול, הכורדים יהיו אלו שיתפסו את השטח הזה - ואז ייווצר למעשה רצף של כוחות כורדיים לאורך הגבול הטורקי, מה שגורם לטורקיה להתכונן לפעולה באזור.

אלא שמבחינת העירקים, התערבות טורקית משמעותה חציית קו אדום. הסכנה היא שאם ארדואן אכן יורה לכוחות לפעול, הכוחות העירקיים, המיליציות וחלקים של הצבא, שרובו שיעי, יפנו לבלום את הפלישה הזרה של הטורקים.

מה יקרה ביום שאחרי כיבוש העיר?
מה יקרה ביום שאחרי כיבוש העיר? | צילום: CNNהקרב על מוסול אמנם מתקדם בשטח, אך צפוי להיות איטי - זאת עקב כך שהאמריקנים רוצים לחסוך באבידות. בנוסף, גם צפויה התקוטטות בין הכוחות השונים שצפויים להתווכח בעתיד אודות השאלה מה צפוי בעירק ביום שאחרי ההשתלטות על העיר.