כוחות המורדים בסוריה הודיעו היום (שלישי) כי הם נסוגים מחאלב, לאחר שהצבא הסורי השתלט על העיר לחלוטין ומדווח על חגיגות בעיר והפסקת הלחימה. אולם לדברי מות'יר, תושב העיר, התמונה שהנשיא בשאר אסד מבקש לשדר מהעיר רחוקה מהתמונה האמיתית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"אלפים מתחבאים במקלטים ודירות מסתור בשכונות של מזרח חאלב, שעדיין תחת עוצר", הוא מספר בריאיון בלעדי לחדשות 2 Online."הדירות קרות והגשם חודר אליהן. אנשים גם מחפשים מזון, שהולך וחסר בימים האחרונים".

מות'יר מוסיף כי חרף הדיווחים, אין שקט צבאי באזור: "ההפגזות לא נפסקו. אנשים מפחדים ממתקפות של המשטר, מפחדים שיוציאו אותם להורג - זה מה שקרה במהלך הימים האחרונים".

לדברי מות'יר, רבים מנצלים את שינוי המצב כדי לברוח מהעיר ולברוח לעבר הגבול הטורקי. את הריאיון הוא נותן כדי לקרוא לעזרת העולם ולסיים את הסבל בעיר - ולצורך כך, הוא מוכן לדבר אפילו עם התקשורת הישראלית.

אלה האנשים הכי אומללים בעולם (צילום: רויטרס)
"אלפים מפחדים" | צילום: רויטרס

"מאות גוססים מדי שעה"

"חאלב הרוסה לחלוטין, היא שרופה לגמרי", צוטט היום רופא מהעיר בגרדיאן הבריטי. "אנו משגרים בקשת עזרה נואשת לעולם: עזרו לנו להציל את חייהם של נשים, ילדים וזקנים - אולי לא תשמעו את הקול שלנו בעתיד".

כבר אתמול בצהריים הודיע ארגון זכויות אדם סורי כי חיילי צבא אסד השיגו שליטה על כל שטחי העיר. "הקרב על חאלב הגיע לסיומו", אמר יו"ר הארגון הסורי רמי אבדולרחמן. על פי הדיווח, מספר שעות לאחר שהצבא הסורי הכריז על שליטה ב-95% מהעיר נסוגו ארגוני המורדים משש השכונות האחרונות בהן החזיקו בעיר, ובכך הסתיימה הלחימה.

עם זאת, האו"ם דיווח היום כי לפחות 82 אזרחים נהרגו בידי הצבא הסורי ומיליציות עירקיות, בהם 13 ילדים. עוד הוסיפו בארגון כי קיים חשש שהכוחות יפציצו אלפי אזרחים הנצורים באזור אותו הם מכנים "פינת הגיהנום": שטח בגודל של פחות מקילומטר רבוע שנותר בידי המורדים.

סוריה (ארכיון) (צילום: רויטרס)
"לא קרובים לסוף הסיוט" | צילום: רויטרס

תושבי חאלב סיפרו ברשתות החברתיות על הזוועות שהתרחשו ביממה האחרונה במחוז הכבוש. "לכל מי שיכול לשמוע אותי – הצילו את חאלב, הצילו את האנושות", פנתה תושבת בעזרה באמצעות הטוויטר. תושב אחר הפציר בעולם: "אל תחכו יותר. מאות אנשים גוססים כאן מדי שעה, הצילו את השאר!". בציוץ נוסף, כתב אותו גולש כי "הצילו את החיים של הבת שלי ושל שאר התושבים".

ראש יוניצ"ף, הסוכנות למען ילדים של האו"ם, ציטט רופא שהתגורר במזרח העיר – ואמר כי "ילדים רבים ללא ליווי, יותר ממאה, לכודים בבניין שסופג מתקפה עזה". זייד ראאד אל-חוסיין, מנכ"ל ארגון זכויות האדם של האו"ם, קרא לקהילה הבינלאומית להתערב במצב והזהיר מפני טבח והמשך שפיכות הדמים. "זה יכול לחזור על עצמו גם בערים אחרות, אנחנו לא קרובים לסוף הסיוט".