כשחזר סמיר קונטאר ללבנון בעסקה להשבת גופותיהם של החיילים אלדד רגב ואהוד גולדווסר ז"ל מידי חיזבאללה ב-2008, חיבק אותו נסראללה ואמר לו בערבית לבנונית: "כול אלחרב מישאנכ" - "כל המלחמה (הכוונה למלחמת לבנון ה-2) הייתה למענך".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אכן. נסראללה איים שוב ושוב, בין השנים 2004 ל-2006, כי ישראל תתחרט על סירובה לשחרר מהכלא את קונטאר, כדרישתו. הסירוב הזה, בתקופת כהונתו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, כמעט פוצץ את העסקה להשבת אלחנן טננבאום וגופות החיילים בני אברהם, עדי אביטן ועומר סואעד משבי חיזבאללה. אך גם כשהתפשר נסראללה לקיים את העסקה בלעדיו - לא ויתר על קונטאר.

נסראללה עמד בהבטחתו כשארגונו ביצע את פעולת החטיפה הבאה ליד היישוב זרעית ביולי 2006 - ובתוך כמה שעות הפיגוע הזה הוביל את חיזבאללה וישראל למלחמה: מלחמת לבנון השנייה. שנתיים לאחר מכן, שחררה ישראל את קונטאר מהכלא - כפי שרצה נסראללה.מעל לכל, סמיר קונטאר היה מחבל שהפך לסמל: "זקן האסירים בכלא הישראלי" - תוארו המוכר ביותר, שבו המשיך לשאת גם לאחר שחרורו, למעשה עד יום מותו. וכאמור - היה קלף המיקוח האחרון של נסראללה, האיש ש"עבורו" גרר הארגון את לבנון לעימות הקטלני ביותר שניהל עם ישראל מאז הקמתו.

המחבל האכזר שעודד טרור גם מהכלא

אחרי הכל, בכל תולדות הסכסוך הישראלי-ערבי, לא היה עוד מחבל עם פרופיל כזה. זו קודם כל האכזריות שהפגין קונטאר, כשרוצץ את גולגלתה של הפעוטה עינת הרן בקת הרובה שלו, לאחר שירה למוות באביה, דני, לנגד עיניה. הפיגוע הזה, באביב 1979, הכניס את סמיר קונטאר לתודעה הציבורית בישראל בתור "הרוצח הנתעב סמיר קונטאר" - אסיר עם דם על הידיים.

מוסיפה לכך גם העובדה שקונטאר ריצה עונש מאסר של כמעט 30 שנה בישראל, בין 1979 ל-2008 ובכך בילה את רוב שנות חייו בכלא הישראלי - יותר מכל מחבל אחר שהגיע לבצע פיגוע בישראל מעבר לגבול. במהלך שלושת העשורים הללו, אגב, קונטאר רכש השכלה אקדמית מישראל, תוך שהוא ממשיך להלל ולעודד את הטרור נגדה במכתבים שהעביר מתוך הכלא לעיתונות הלבנונית.

נסראללה. (צילום: רויטרס, חדשות)
פתח עבור קונטאר במלחמה. נסראללה | צילום: רויטרס, חדשותאבל מעל לכל - קונטאר היה סמל טרור, החליט להתמסר לעניין משחר נעוריו - ולא הרפה מפעילותו בשירות הטרור נגד ישראל, עד לאירוע שבו מצא את מותו אמש. בנאום שנשא ביום שחרורו מהכלא, במהלך קבלת הפנים בביירות לצדו של נסראללה, אמר קונטאר: לא השתחררתי אלא כדי לשוב לפלסטין".

המשיך לעסוק בטרור גם אחרי שחרורו - והפך לחבר הטוב של האירנים

הוא נולד בכפר עאביי בהר הלבנון ב-1962 והיה בן 15 בלבד כשהצטרף לפעילות טרור נגד ישראל ובן 17 כשביצע את הפיגוע בנהריה, בשליחות פלג של ארגון החזית העממית לשחרור פלסטין. 30 שנה אחר כך, מיד אחרי שהשתחרר, ביקר כמה פעמים באירן והפך בן טיפוחיהם של משמרות המהפכה. כשפרצה מלחמת האזרחים בסוריה, גויס לשורות הכוחות הנלחמים במורדים, לצד צבא אסד.

בחברה "טובה" של טרוריסטים (צילום: חדשות 2)
בחברה "טובה" של טרוריסטים | צילום: חדשות 2
קונטאר עם הנשיא הסורי אסד (צילום: חדשות 2)
קונטאר עם הנשיא הסורי אסד | צילום: חדשות 2בשנתיים האחרונות, נטען כי קונטאר עסק בהקמת תשתית טרור חדשה באזור הגולן הסורי, כחלק מ"שינויי הנוף" בגזרה זו. איתות לכך הגיע לפני כשנה וחצי, כאשר דווח בלבנון כי אחד מעוזריו, מופק בדריה, חוסל ברכבו באזור הגולן הסורי. ישראל הואשמה בחיסול בתקשורת הלבנונית.

קונטאר עצמו רמז בריאיונות שהעניק לרשת "אל-מיאדין" לפני כמה חודשים, כי בכוונתו ליצור "משוואה חדשה" בגולן - כלומר: איומי טרור חדשים נגד ישראל. בכלי תקשורת של המורדים הפועלים בדרום סוריה דווח כי מדובר בתשתית טרור שמתבססת על בני הכפרים הדרוזים בגולן הסורי, הנתמכים על ידי משטר אסד ומעניקים לו סיוע בקרבות נגד המורדים בגולן.

הסמל קונטאר חוסל, מורשת הטרור שלו תישאר

קונטאר יכול היה להעריך שחידוש פעילות הטרור, קל וחומר בצורה מוצהרת ופרובוקטיבית כל כך, תהפוך אותו ליעד חיסול. למרות זאת, הוא המשיך והתגרה בישראל גם בתקופה האחרונה. שכן הערך של קונטאר עבור חיזבאללה ואירן לא היה יותר מאשר ערך סמלי: האיש שעל אפה וחמתה של ישראל שוחרר מהכלא, אחרי מלחמה עקובה מדם, וחזר לפעילות טרור נגדה - "התנגדות", כלשונם.

התגייס לשורות הטרור מאז היותו נער (צילום: רויטרס)
התגייס לשורות הטרור מאז היותו נער | צילום: רויטרסכיוון שכך, תהיה זו הפרזה להשוות בינו לבין מפקדים בכירים בחיזבאללה, כגון עימאד מורנייה או חסאן לקיס, שחוסלו בשנים האחרונות. גם תיוגו כ"בכיר בחיזבאללה" נשמע מוגזם. ככל שניתן להתרשם מהדיווחים המגיעים מעבר לגבול, קונטאר שימש עבור חיזבאללה ואירן כשליח וכמגייס פעילים עבור תשתית הטרור שהוקמה לצורך פיגועים נגד ישראל בגולן. הבוקר, על פי הדיווחים המגיעים מפרברי דמשק - התשתית הזאת איבדה את הפנים המוכרות ביותר שלה, יחד עם עוד כתריסר פעילים, בכירים וזוטרים.

הפרק של סמיר קונטאר בשליחות ארגוני הטרור נגד ישראל הגיע אמנם לקיצו, אך לא כך לגבי המוטיבציה של חיזבאללה ואירן לגייס את תושבי הגולן הסורי לפיגועים נגד ישראל. התהליך הזה, שנמצא כפי הנראה בעיצומו, עוד יעסיק אותנו בחודשים הבאים, וייתכן שאף בשנים הבאות.