צבא מצרים בסיני (צילום: רויטרס)
ארכיון | צילום: רויטרס

יממה אחרי הפיגוע הגדול אתמול (שישי) באזור אל-עריש שבחצי האי סיני שבו נהרגו 31 חיילים וקצינים, הכריז הנשיא המצרי א-סיסי על מצב חירום במדינה שבמסגרתו יתקיים עוצר בין 17:00 ל-19:00 מדי יום ומעבר רפיח ייסגר ליומיים. בדבריו, האשים סיסי "גורמים חיצוניים" במעורבות בפיגוע. בחמאס, כך מתברר, הבינו את הרמז והכחישו כל מעורבות באירוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"גבול עזה ומצרים בטוח ונתון לפיקוח ואמצעי ביטחון מטעמנו", נמסר בהודעת משרד הפנים של הארגון בעזה. "אנו מדגישים כי אין לנו קשר למה שקורה בצפון סיני".

היום נשא נשיא מצרים עבד אל פתח א-סיסי נאום לאומה המצרית בתום ישיבת המועצה הצבאית העליונה הבוקר בקהיר, שהתכנסה בעקבות הפיגוע. "מאחורי הפעולה אתמול עמד גורם זר שהגיש סיוע לטרוריסטים", הצהיר הנשיא המצרי בפתח דבריו.

ארכיון (צילום: רויטרס)
ארכיון | צילום: רויטרס

"זהו ניסיון לשבור את מצרים ואת צבאה, הם לא יצליחו בכך", המשיך א-סיסי שהדגיש כי עומדת בפני המדינה מערכה ארוכה ועקובה מדם. "בלוחמה נגד תאי הטרור נהרגו חיילים ועוד ייהרגו בעתיד. מצרים נמצאת במצב של מלחמה קיומית, זו מלחמה נגד כולנו".

"אנחנו ניצבים מול סכנה אמיתית, המאבק לא יהיה קל ולא יהיה מהיר. אנחנו עוד נסבול ונשלם בשם - אבל המאבק הוא למען הדוקות הברים של מצרים". הוא הדגיש כי בלחימה שמתרחשת בחצי האי נהרגו בחודשים האחרונים עשרות אם לא מאות פעילי טרור.

"שלושה חודשי חירום". א-סיסי (צילום: חדשות 2)
א-סיסי | צילום: חדשות 2

"זו מערכה ארוכה ולא נוכל לסיים אותה בתוך חודש או חודשיים", אמר א-סיסי ופנה לתושבי מצרים: "אנא מכם, אני מבקש לשמור על סבלנות ואורך רוח, אף אחד לא ישבור את העם המצרי ואת צבאו". א-סיסי הדגיש כי צבא מצרים מתחיל לנקוט בפעולות בשטח במתחיל ברפיח, על מנת לגדוע את התופעה מהשורש.

כאמור, מוקדם יותר היום הכריזו הרשויות במצרים על מצב חירום בחצי האי סיני בעקבות פיגועי הטרור שהכו באזור ביממה האחרונה. במהלך תקופה זו צפויים המצרים לתגבר את האבטחה באזור באופן משמעותי, ולהזרים כוחות צבא נוספים, מעבר לאלו שכבר שוהים במקום.