"רעידת אדמה בעזה ובגדה": כך מתאר כל מי ששוחחנו איתו ביממה האחרונה את הסערה שמתחוללת בגדה ובעזה בעקבות הריאיון הבלעדי של אוהד חמו עם איש החמאס לשעבר ובנו של אחד ממייסדי הארגון, סוהייב יוסף.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מי שהיה בעבר פעיל בלשכה המדינית של חמאס בטורקיה, השמיע בכתבה האשמות קשות וחסרות תקדים כלפי חמאס - שם נקטו היום בשורה של צעדים למזעור נזקים והביעו תמיכה במשפחת יוסף.

קו ההסברה של חמאס מהרגע הראשון היה שמדובר במזימה ציונית שנועדה לפגוע בתנועה. משלחת של חברי חמאס נפגשה היום עם בתו של יוסף, ובכיר התנועה איסמעיל הנייה התקשר לאשתו של יוסף ואמר לה שחמאס ומנהיגיה עומדים לצד המשפחה.

אלפי בני אדם הגיבו היום ברשתות החברתיות תחת ההאשטאג "כולנו ילדיך" כשהם מביעים תמיכה באביו של סוהייב, חסן יוסף. הזרוע הצבאית של חמאס בעזה הניפה את תמונתו - וגם באל ג'זירה סיקרו את הנושא.

עוד לפני שידור הכתבה, לאחר שידור הפרומו, נערכה הפגנת תמיכה מול ביתו של יוסף. בין המשתתפים בהפגנה היו גם אנשי פתח, בהם גם בנו של מרוואן ברגותי, קאסם, שכתב לחסן יוסף: "אתה היית אח וחבר של אבי כשפתח וחמאס פעלו יחד נגד ישראל".

כתב אישום גורף נגד חמאס (צילום: רויטרס, חדשות)
כתב אישום גורף נגד חמאס | צילום: רויטרס, חדשותאלא שאז נדהמו לשמוע בפתח דברים נוספים שאמר סוהייב יוסף, שטען שחמאס מפעילה מוסדות ביטחוניים וצבאיים על אדמת טורקיה תחת מסווה של חברות אזרחיות. לדבריו, יש להם מרכזים ביטחוניים ומשם הם מפעילים ציוד האזנה משוכלל כדי להאזין לאנשים ולמנהיגים ברמאללה ויש גם האזנה על טלפונים ישראלים.

את המודיעין הזה על ישראל, הרשות ומדינות ערב אחרות חמאס מוסרת לאירן תמורת תמיכה כספית, סיפר לנו יוסף - וברשות הפלסטינית לא אוהבים את הדברים בלשון המעטה - זהו חלק מכתב אישום גורף נגד חמאס שנשמע ממי שהיה בשר מבשרם.

שוחח עם בני משפחת יוסף. הנייה (צילום: רויטרס, חדשות)
שוחח עם בני משפחת יוסף. הנייה | צילום: רויטרס, חדשות

הכתבה חשפה חומרים מביכים מאוד מבחינת חמאס. בכיר במנגנוני הביטחון הפלסטיניים עמו שוחחנו היום אומר: "ידענו שזה קיים וקיבלנו לכך אישוש. עכשיו אנחנו מבינים למה אנשי חמאס יוצאים מעזה לטורקיה". גם מעשי השחיתות של חמאס שנחשפו גרמו למבוכה לתנועה - ונראה שעוד מוקדם להעריך עד כמה ישפיעו האמירות הקשות שנאמרו על חמאס לטווח הארוך.