חוסל: ד"ר עזיז איסביר (צילום: חדשות)
מכוניתו נפגעה ממטען, ד"ר עזיז אסבר | צילום: חדשות

מדען סורי בכיר ומנהל מכון מחקר המעורב בפיתוח תכנית הנשק הכימי במשטרו של אסד חוסל במרכז סוריה, כך דיווחו הלילה (ראשון) כלי תקשורת במדינה. לפי הדיווחים, דוקטור עזיז אסבר ונהגו נהרגו בפיצוץ מטען שפגע ברכבם באזור העיר חמה, כמאה קילומטרים צפונית לדמשק.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בעיתון הסורי "אלוטן" נכתב כי ד"ר אסבר שימש כראש המרכז למחקרים מדעיים במכון מחקר במסיאף, הסמוכה לחמה. אסבר נחשב מקורב למשטרו של אסד, לאירנים ולחיזבאללה. באתר לבנוני שמקורב למשטרו של אסד מדווחים כי אסבר היה בקשר ישיר עם חיזבאללה ופיקח באופן אישי על מחסני נשק רבים של הארגון בסוריה. בנוסף, בלבנון פרסמו כי אסבר נהג לקשר בין מומחים מסוריה, אירן, רוסיה וקוריאה הצפונית מאז סוף 2015.

גורמים רשמיים בסוריה האשימו את המודיעין הישראלי במעורבות בחיסול. ישראל הואשמה פעמיים בעבר בביצוע תקיפות כנגד מרכז המחקר אותו מנהל אסבר, אחת מהן בספטמבר 2017. עוד טוענים מקורבי המשטר כי ישראל ניסתה לחסל את אסבר עצמו בעבר, מספר פעמים, בתקיפות אוויריות.

"אני פלסטיני ונשיאי הוא אסד" (צילום: AP, חדשות)
מכה נוספת למשטרו? אסד | צילום: AP, חדשות

״לפי הערכות ישראל מעורבת בחיסול, שכן היא ביצעה כמה תקיפות אוויריות במרכז למחקרים מדעיים, האחרונה ב-22 ביולי״, כך נכתב בעיתון הסורי הבוקר. לפי הערכות, אסבר היה מעורב בבניית מפעל טילים ששימש את אירן בסוריה.

ארגון המורדים "הכוחות המיוחדים של אבו-עמרה" קיבל אחריות לחיסול. בארגון הודיעו כי פעולותיהם לא מוגבלות לאזור העיר חמה: "נפגע במשטר אסד בכל מקום שבו יהיו". ‎‏

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אמנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה - וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/