הדר גולדין, אברה מנגיסטו, אורון שאול, הישאם א-סייד (צילום: חדשות)
"גרמניה מתווכת בין ישראל לחמאס" | צילום: חדשות

עיתון אל-חיאת הרואה אור בלונדון מפרסם הבוקר (חמישי) כי גרמניה מתווכת במגעים בלתי ישירים בין ישראל וחמאס לטובת גיבוש עסקת חילופי שבויים, במסגרתה יושבו האזרחים וגופות החיילים המוחזקים בעזה בתמורה לשחרור אסירים פלסטינים. המקור המצוטט בכתבה לא נתן פרטים על התקדמות המו"מ, אך ציין כי נציג גרמני נפגש בחשאיות מספר פעמים עם נציגי חמאס ברצועת עזה.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפי הדיווח, המתווך הגרמני ארנסט אורלאו היה מעורב גם במגעים של עסקת שליט. המקור הסביר כי המגעים והפגישות נעשו בשתי רמות: הראשונה דרך דיפלומטים גרמנים ברשות הפלסטינית והרמה השנייה היא באמצעות מתווך גרמני, שמונה במיוחד לביצוע המשימה הזו והוא עובד מברלין.

המקור הדגיש כי ישראל ומצרים בוטחות שתיהן בתיווך הגרמני שתפקידו להגיע להבנה והסכמה על פרטי העסקה כמו מספר האסירים. עוד הוסיפו כי במידה ותושג עסקה, מצרים תשמש כמפקחת וכמוציאה לפועל, בדומה לתפקיד שמילאה בעסקת שליט.

לפי אותו דיווח, קיים משבר דיפלומטי בין ישראל לגרמניה על רקע עיכובו של דיפלומט גרמני במעבר בית חאנון, בדרכו מעזה לרמאללה לפני כחודש. הדיפלומטים, לפי הפרסום, הוחזקו במחסום במשך שלוש שעות בשל חשש להברחת אמצעי לחימה, בדומה למקרה שקרה עם רכב דיפלומטי צרפתי לפני מספר חודשים. משרד החוץ הגרמני התערב ולחץ על ישראל, שהורה לשירותי הביטחון לאפשר להם לצאת למחרת ללא בדיקה.