כוחות משלובים של חיל האוויר הרוסי והסורי החלו היום (שבת) בהפצצות נרחבות על מעוז המורדים האחרון בשטח סוריה - העיר אידליב. המתקפה הנרחבת החלה כיממה לאחר שהסתיימה הפסגה המשולשת של מנהיגי אירן, טורקיה ורוסיה שהתכנסו לדון בלחימה במדינה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כוחות משטר אסד בגיבוי רוסי ואירני החלו , כך על פי עדי ראייה, בעשרות תקיפות אוויריות בפרברי דרום אידליב ומצפון לחמה, אזורים שעדיין בשליטת הכוחות המורדים המתנגדים לממשל אסד. על פי כוחות ההצלה מסוקים של צבא אסד שהפילו פצצות חבית מלאות חומר נפץ על בתים בפאתי ח'אן שייח'ון.

על פי המרכז הסורי לזכויות אדם, מטוסי קרב רוסים תקפו כבר במהלך יום שישי מטרות של הארגונים הג'יהאדיסטים המתנגדים לאסד. "המטרה הייתה להשמיד את המגננה של כוחות המורדים", טענו בארגון. על פי נתוני האו"ם, לכוחות המתנגדים למשטר יש באידיליב מעל לעשרת אלפים לוחמים.

שלט הכניסה לאידליב (צילום: רויטרס‎, חדשות)
שלט הכניסה לאידליב | צילום: רויטרס‎, חדשות

במהלך הדיונים בפסגה שנערכה בטהרן אתמול דנו נשיא רוסיה פוטין, נשיא טורקיה ארדואן ונשיא אירן רוחאני במצב בסוריה. על פי הדיווחים מהפסגה ארדואן ניסה לגרום לרוסיה להסכים להפסקת אש במתקפות שלה על העיר תחת שלטון המורדים. מנגד טען פוטין כי בשלב זה שביתת נשק לא תהיה מועילה וכי רוסיה "תמשיך להילחם נגד הטרוריסטים באידליב".

ארדואן, רוחאני ופוטין בפסגה המשולשת (צילום: רויטרס, חדשות)
רוחאני, פוטין וארדואן בפסגה | צילום: רויטרס, חדשות

נשיא טורקיה המשיך וטען כי הלחימה בתמיכת אירן ורוסיה "רק תגרום לשפיכות דמים מיותרת באידליב. כל תקיפה שם תיגמר באסון הומניטרי". רוחאני מצדו סבר במהלך הדיונים כי לחימה נגד הכוחות באידליב היא בלתי נמנעת כחלק מהמשימה להחזיר את השקט לסוריה".