הדר גולדין, אברה מנגיסטו, אורון שאול, הישאם א-סייד (צילום: חדשות)
השבויים והנעדרים הישראלים | צילום: חדשות

כשברקע מתגברים הדיווחים על הסכם מתגבש להפסקת אש ארוכה בין ישראל לארגון חמאס, עיתון אל אח'בר הלבנוני דיווח הבוקר (שישי) שבחמאס מתנגדים באופן נחרץ לתנאי הישראלי שבמסגרתו המעבר הימי בין עזה לקפריסין ייפתח רק במסגרת עסקת שבויים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפי גורם פלסטיני ששוחח עם העיתון המקורב לחיזבאללה, בחמאס מסרבים לדון כעת בעניין החזרת השבויים והנעדרים הישראליים. לפי אותו גורם, בחמאס טוענים ש"מדובר בתיק שיכול לקחת המון שנים". הוא הוסיף שבארגון רואים בעניין כסוגיה נפרדת לחלוטין, במנותק מהמצב בעזה.

אמש פורסם במהדורה המרכזית על אזהרה חריפה וחד-משמעית שהעביר ראש השב"כ נדב ארגמן לשרי הקבינט בנושא ההסדרה בעזה. ארגמן אמר לשרים בישיבות הקבינט האחרונות: "דחיקת אבו מאזן מתהליך ההסדרה תחזק את חמאס בגדה ותוכיח שהטרור משתלם". עוד הזהיר ראש השב"כ מהשלכות המגעים עם חמאס: "מהלך כזה גם יחליש את המתונים ויוכיח לפלסטינים שרק דרך האלימות משיגה תוצאות מול ישראל". פנינו לשב"כ לבקשת תגובה, אך הם סירבו להתייחס לנאמר בדיוני הקבינט.

ראש השב"כ נדב ארגמן (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
ראש השב"כ נדב ארגמן | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

בשלב זה הדיסאינפורמציה סביב המגעים להסדרה רבה: בישראל מתעקשים שהפסקת אש היא כול מה שעומד עכשיו על הפרק - ורק אם תחזיק מעמד כמה חודשים אפשר יהיה לדבר על הסדרה משמעותית יותר על בסיס ההבנות של סוף מבצע "צוק איתן" וזה כרוך גם בהחזרת החללים והאזרחים. המבחן הגדול הראשון של הסיכום עם חמאס הוא כבר היום: הפגנות, נגיעה בגדר, אלימות או הפרחת בלונים ייחשבו להפרת הסיכומים.

בצל הביקורת בירושלים וברמאללה נגד רגיעה, גורם רשמי בישראל אישר אמש כי ראש המודיעין המצרי הגנרל עבאס כאמל ביקר אתמול בארץ - כפי שפורסם בעיתון "אל חיאת". לדברי הגורם, שר המודיעין המצרי הגיע לביקור בישראל כאורחו של ראש המל"ל מאיר בן שבת ונפגש עם ראש הממשלה. להחדשות נודע כי השר נפגש גם עם ראש השב"כ נדב ארגמן.

א-סיסי ונתניהו, ארכיון (צילום: אבי אוחיון, לע"מ, חדשות)
בדרך להסדרה? נתניהו וא-סיסי | צילום: אבי אוחיון, לע"מ, חדשות

רשת הטלוויזיה הערבית אל מיאדין דיווחה כי במסגרת הסכם ההסדרה בין ישראל לחמאס בתיווך המצרים, קטר תשלם את החשמל של עזה דרך ישראל ותממן את כל התשלומים לעובדי המשרדים הממשלתיים של חמאס בעזה . על פי הדיווח, במסגרת הסכם הפסקת האש - שיהיה תקף לשנה - ישראל גם תאפשר מעבר ימי בין עזה לקפריסין בפיקוח ביטחוני ישראלי. כאמור, לפי הדיווח האחרון, בחמאס מתנגדים למתווה זה בתנאים שהציבה ישראל.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/