עזה, ארכיון (צילום: רויטרס)
עשור לשלטון חמאס - עזה בדרך לקריסה | צילום: רויטרס

על רקע החרפת המשבר ההומניטרי ברצועת עזה, האו"ם מפרסם היום (שלישי) דוח מיוחד לציון עשור לשלטון חמאס ברצועה ובו הוא קובע כי תוך שלוש שנים עזה תהיה "בלתי ראויה למחייה". "חרף אזהרות האו"ם ב-2012, עזה ממשיכה באותו נתיב לעבר אנטי-פיתוח ובמספר תחומים אף בקצב מהיר יותר מהערכות האו"ם", נכתב בדוח.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בדוח המיוחד של האו"ם נבחנו מספר תחומים, מהם עולה מחסור חמור בחשמל, עלייה בשיעור האבטלה (שעומד כיום על 42%), מחסור במרפאות ורופאים ומאגרי מים מרוקנים. לדברי מנסחי הדוח, ההשתלטות העוינת של חמאס לצד שלושה סבבי לחימה גרמו להרס התשתיות החיוניות ושל הכלכלה הפנימית.

"כתוצאה מכך, בשלוש השנים האחרונות ניתן דגש מיוחד לשיקום הרצועה בעקבות סבבי הלחימה, והסיטה את תשומת הלב מצרכיהם הקריטיים של תושבי הרצועה", נכתב.

מצעד צבאי של חמאס (צילום: חדשות)
"ההשתלטות של חמאס הביאה להרס הרצועה" | צילום: חדשות

באו"ם מזהירים כי אם המצב הנוכחי לא ישתנה, תוך שלוש שנים ימצאו עצמם תושבי הרצועה ללא שום מאגר מים, זאת לצד המשבר החמור בחשמל שזמין למשך שעות בודדות ביממה. "בהיעדר נקיטת צעדים מידיים, מאגר המים היחיד של עזה יתרוקן לחלוטין בצורה בלתי הפיכה עד שנת 2020", נכתב.

מאז פרסום הדוח הקודם של האו"ם על המצב בעזה, בשנת 2012, אוכלוסיית הרצועה גדלה בכ-400 אלף תושבים - וכעת היא עומדת על שני מיליון. באו"ם צופים כי עד שנת 2030, צפויה אוכלוסיית עזה להאמיר לכדי שיעור של 3.1 מיליון תושבים.

לצד משבר החשמל, צפוי משבר במים (צילום: רויטרס)
לצד משבר החשמל, צפוי משבר במים | צילום: רויטרס

שאמה הכהן: "חמאס מחסל את סיכויי השיקום של התושבים"

בתגובה לממצאים, מסר שגריר ישראל לאונסק"ו, כרמל שאמה הכהן, כי "הדוח והמציאות מוכיחים כי בעוד החמאס מתיימר ומתרברב לחסל את ישראל, הוא עושה זאת בפועל לסיכוי של עזה והחיים של התושבים בה להשתקם. כל עוד הבטון שמגיע לעזה בונה מנהרות טרור ולא מבני חינוך ותשתיות אזרחיות, כל עוד התרומות זורמות לכיסים מושחתים ומשמשות למימון ולימוד הסתה ושנאה ולא השכלה לדור הבא ולא לייצור אזרחי - אין לעזה שום עתיד ששונה ממה שעבר ועובר עליה".

עוד הוא הוסיף כי "כל עוד האו"ם על מוסדותיו השונים רודף את ישראל בהאשמות וגינויים שונים כלפי המצב בעזה במקום להכריז על החמאס כארגון טרור שבעצם חטף עם שלם כבן ערובה - אין לעזה עתיד. צה"ל שומר על עם ישראל מפני טרור החמאס. מי שאמור להגן על תושבי עזה מהחמאס זו הקהילה הבינלאומית, וביניהם האו"ם, שיגדירו פה אחד את החמאס כארגון טרור ללא שום אבחנה בינו לבין ארגוני הטרור אחרים וללא שום הצדקות והנחות. ישראל וצה"ל מושיטים כל יד אפשרית לסיוע בשיקום החיים בעזה ובמקביל שומרים על עירנות לכל התפתחות אפשרית".

מבצע צוק איתן, צה"ל תוקף בעזה (צילום: רויטרס, חדשות)
סבבי הלחימה גם תרמו להרס הרב. עזה | צילום: רויטרס, חדשות

שגריר ישראל לאו"ם דני דנון אמר בתגובה לדוח כי הוא "מוכיח מעל לכל ספק כי שלטון הטרור של החמאס הוביל לא רק למתקפות חוזרות ונשנות על ישראלים חפים מפשע, אלא גם להרס ולסבל מתמשך של תושבי הרצועה".

עוד הוסיף דנון כי "הניצול המתמיד של הסיוע ההומניטרי לתושבי הרצועה על ידי החמאס פוגע באוכלוסייה הפלסטינית ומחבל במאמצי הסיוע של הקהילה הבינלאומית. הגיע הזמן שהאו"ם יכיר אחת ולתמיד בחמאס כארגון טרור וידרוש מההנהגה הפלסטינית לנטוש את דרכי ההסתה והתמיכה בטרור".