הקטרים עמדו מאחורי ההכפשות (צילום: רויטרס, חדשות)
תמים בן חמד אאל ת'אני, שליט קטר | צילום: רויטרס, חדשות

"חום ברמות קטלניות" עלול להביא למותם של מאות פועלים, נוסף על אלה שכבר נהרגו בעבודות על מתקני המונדיאל בקטר – כך חשף אתמול (רביעי) תחקיר של ה"גארדיאן" הבריטי. בארגון זכויות האדם Human Rights Watch מזהירים שהחום מציב את חייהם של הפועלים בסכנה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על אף היסטוריה בעייתית בתחום שמירה על זכויות עובדים בקטר, בהתאחדות הכדורגל העולמית פיפ"א דנים בעיקר בשאלה אם המונדיאל ייערך בחורף או בקיץ. מהתחקיר עולה כי מאות פועלים מתים בכל שנה בשל תנאי העבודה הבלתי אפשריים.

זו לא הפעם הראשונה שקטר סופגת ביקורת מארגוני זכויות אזרח בנושא. הפעם, על פי התחקיר, הרשויות בקטר לא רק מסרבות לשמור טוב יותר על הפועלים, אלא אף מסתירות את הנתונים על מותם של פועלים.

כבר בשנת 2012 הודה הממשל הקטרי ש-520 פועלים נהרגו בעבודות, ומתוכם 385 מקרים לא נחקרו כלל. העובדים מגיעים בעיקר מבנגלדש, הודו ונפאל. על פי ארגון זכויות האדם, חייהם של מיליוני פועלים שעובדים במהלך חודשי הקיץ נמצאים בסכנה – לא רק בקטר. בארגון ציינו מדינות נוספות במפרץ: בחריין, כווית, עומאן, ערב הסעודית ואיחוד האמירויות.

"הגבלת שעות העבודה לשעות בהן הטמפרטורה נמוכה יותר, חקירה מעמיקה ופרסום מידע על מקרי מוות של עובדים הם חיוניים להגנה על חייהם של הפועלים בקטר", הבהירה יו"ר ארגון זכויות האדם במזרח התיכון שרה לי וויטסון. לטענתה, בוני המתקנים בקטר לא מגבילים את שעות העבודה לשעות שבהן יש טמפרטורות בטוחות לעבודה בחוץ.