אמיר קטר, ארכיון (צילום: רויטרס)
אמיר קטר, ארכיון | צילום: רויטרס

איחוד האמירויות תכננה את הפריצה למחשבי סוכנות הידיעות הרשמית של קטר, בה נשתלו ידיעות כוזבות בדבר ציטוטים של האמיר הקטרי, כך דיווח הלילה (שני) ה"וושינגטון פוסט". הדיווח, שמצטט גורמי מודיעין אמריקניים, מתייחס לידיעות שפורסמו בכלי תקשורת בקטר המצטטות את אמיר קטר משבח את חמאס ואירן. ציטוטים אלו, לפי הדיווחים, הציתו את המשבר בין מדינות המפרץ הפרסי.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו   

האמיר הקטרי, שייח' תמים בן חמד אל ת'אני, צוטט בחודש מאי בסוכנות הידיעות הרשמית במדינה כמשבח את חמאס ומגדיר את אירן כ"מעצמה איסלמית", כך לפי הדיווח של ה"וושינגטון פוסט". בתגובה לדברים, ערב הסעודית, איחוד האמירויות, מצרים ובחריין ניתקו את יחסיהן הדיפלומטיים והמסחריים עם קטר והאשימו אותה בתמיכה בגורמי טרור. קטר הכחישה את הציטוטים.

גורמים רשמיים במודיעין האמריקני אמרו ל"וושינגטון פוסט" כי בשבוע האחרון התגלה מידע חדש שמלמד כי גורמים בכירים בממשל של איחוד האמירויות תכננו את הפריצה למחשבי סוכנות הידיעות יום לפני שהידיעה הושתלה. לפי אותם גורמים, לא ברור אם איחוד האמירויות בעצמה ביצעה את מתקפת הסייבר או ששילמה ליחידת האקרים חיצונית, כך לפי הדיווח. שגריר איחוד האמירויות הכחיש את הידיעה.

ביקור טראמפ בסעודיה, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
מנהיגי המפרץ, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

במקביל, שר קשרי החוץ של איחוד האמירויות אמר הלילה (שני) כי יש צורך בפיקוח בינלאומי על המשבר בין קטר לשכנותיה ופתרון אזורי. לדבריו, זיהה סימנים ש"הלחץ שהופעל על דוחא עובד". "אנו צריכים להיות בטוחים שקטר, מדינות בעלת 300 מיליארד דולר ברזרבות, לא תממן בעתיד גורמים ג'יהאדיסטים ומטרות טרוריסטיות באופן רשמי או לא רשמי", הוסיף.

בשבוע שעבר ארצות הברית וקטר חתמו על הסכם, לפיו קטר תלחם בטרור ותפסיק את התמיכה הכלכלית בארגוני טרור. ההבנות עם קטר גובשו, על פי דיווח שהעביר אחד מעוזריו של מזכיר המדינה האמריקני רקס טילרסון, במהלך ביקורו של המזכיר בדוחה, הבירה הקטרית.